Remont domu zimą? Garść pomysłów na długie wieczory 

Zima to okres, w którym możemy mieć nieco więcej czasu na prace wewnątrz domu. Jakie proste naprawy i remonty warto rozważyć? Które są zbyt skomplikowane, by brać się za nie samodzielnie? Zajęć na długie zimowe wieczory, takich jak malowanie mebli lub tworzenie nowego wystroju, nie brakuje. Złożone projekty, takie jak samodzielne budowanie regału, również mogą okazać się "do zrobienia".

Najłatwiej nadać nowy styl i osobowość wnętrzu wymieniając jakiś mebel. Możemy pokusić się o renowację szafy. Nowy mebel zmontowany wedle instrukcji, odnowiony, a nawet stworzony na bazie już istniejących mebli, może okazać się miłym zajęciem. Zima to dobry czas, by w końcu zająć się ścianą, która wyraźnie potrzebuje farby. Można ją w ten sposób łatwo odświeżyć. Kilka obrazów i innych ozdób może zmienić całe pomieszczenie nie do poznania. 

 

Stwórz małą galerię sztuki w swoim salonie. Wypełnioną ulubionymi zdjęciami, wydrukami lub grafiką. Ramy, jeśli jesteś ambitny, możesz zbudować samodzielnie. 

 

Napraw to, co jest do naprawienia. Skrzypiące drzwi, opadające drzwi od szafki, niedomykające się okno - to właśnie ten czas, by usterki tego typu wreszcie przestały być uciążliwe dla domowników. 

 

Wymyśl rośliny na nowo. Nie tylko są darmowymi oczyszczaczami powietrza. Potrafią też odmienić przestrzeń. Zieleń w każdym pokoju można zaprojektować wedle innego schematu. Wszędzie się sprawdzi. 

 

Zobacz swoje wnętrze na nowo! Kolejny pomysł na zimowe prace domowe to wymiana lamp. Trzeba tu podstawowej znajomości zasad elektryki, bo trzeba wiedzieć, jak nasze źródło światła funkcjonuje. Wymiana całej lampy, klosza, kinkietu, a nawet samej żarówki, może pomóc odświeżyć wnętrze. 

Trudniejsze prace w domu. Co jeszcze można zrobić zimą?

Możesz też samodzielnie stworzyć regał lub szafkę. W ten sposób zyskasz "sojusznika" w wcale o porządek, bałagan bierze się bowiem najczęściej stąd, że rzeczy nie mają swojego stałego miejsca. 

 

Są i trudne projekty, które trudno może być zrealizować samemu. To m.in. przebudowa kuchni lub łazienki.  Wyzwaniem będzie też budowa tarasu lub patio. 

 

Planując zimowe odświeżenie domu, warto przemyśleć, skąd weźmiemy materiały, meble, elementy wyposażenia wnętrz. Warto zajrzeć do sprawdzonych sklepów internetowych - ich oferta jest bardzo bogata. 

 

 

Warto zaplanować budżet

Warto też pamiętać, że jeśli chodzi o remont domu, są pewne projekty, które lepiej zostawić profesjonalistom. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności lub brak niezbędnych narzędzi i sprzętu, najlepiej zadzwonić do specjalisty. Samodzielnie lepiej nie dotykać ścian nośnych, fundamentów, hydrauliki (no, chyba, że chodzi o wymianę kapiącego kranu).

 

Na etapie planowania i zlecania warto też pozostać, gdy brak nam czasu i cierpliwości. Warto też przeliczyć budżet, by nie okazało się, że utkniemy w połowie prac. Nie ma nic gorszego niż żyć w domu, w którym trwa wieczny remont.