Recykling materiałów budowlanych. Szaleństwo? Można zaoszczędzić 30 proc. kosztów

Każdy, kto obecnie buduje, wykańcza bądź remontuje dom lub mieszkanie styka się z wysokimi cenami materiałów budowlanych. Niektórych z nich po prostu brakuje, na inne trzeba czekać. Natomiast praktycznie wszystkie są sporo droższe niż jeszcze rok temu. W obliczu rosnących cen warto zwrócić uwagę na materiały budowlane z drugiej ręki. Mogą być sporo tańsze. 

Drogie materiały budowlane otwierają oczy na inne sposoby

W wyniku pandemii wiele materiałów budowlanych dotychczas dostępnych od ręki jest poza zasięgiem. Łańcuch dostaw jest zakłócony, transport z Chin czy też ze Stanów Zjednoczonych się korkuje, a ceny przewozu towarów bardzo wzrosły. Jak pisaliśmy w sierpniu, chociażby ceny drewna budowlanego w czerwcu br. wzrosły o 80 proc., a stali aż o 100 proc. licząc rok do roku.

Ale problemy z dostępnością materiałów mają jednak także swoje pozytywne skutki. Mocno zmienia się podejście inwestorów i wykonawców do ponownego wykorzystywania już raz użytych komponentów.

 

- Jeszcze niedawno starano się, żeby każdy materiał budowlany był nowy, a obecnie inwestorzy proszą, aby już na etapie projektu planować jak najmniejszą ilość odpadów i wykorzystywanie tych, które pozostały z poprzednich konstrukcji - tłumaczy Krzysztof Koziara, szef działu doradztwa budowlanego w CBRE. 

Materiały budowlane z odzysku?

Brytyjski The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) szacuje, że w całym cyklu życia typowego budynku biurowego 31 proc. śladu węglowego powstaje na etapie budowy, w przypadku budynków mieszkalnych nawet 51 proc. Ponownie wykorzystuje się m.in. szklane ścianki czy sufity, które łatwo rozmontować i wykorzystać ponownie.

Jak się okazuje, materiałów, które można wykorzystać w budowie ponownie jest całkiem sporo. A nadają one często oryginalnego klimatu. Ponowne użycie np. szklanych ścianek czy sufitów podwieszanych wpływa pozytywnie na środowisko. Ale co najważniejsze dla inwestorów dzięki recyclingowi materiałów budowlanych można zaoszczędzić nawet 20-30 proc. kosztów.

Wyprodukowanie materiałów budowlanych odpowiada za 11 proc. globalnej emisji CO2 według raportu "Architecture 2030". 

Oto przykłady materiałów budowlanych, które można użyć ponownie:

  • gruz (rozdrobniony idealnie nada się jako wzmacniacz gruntu pod nawierzchnię czy fundament),
  • styropian,
  • szkło, 
  • drewno, 
  • cegły (jako element budowlany i wykończeniowy), 
  • stal. 

Zdjęcie główne: wikipedia / Thierry Caro