"Radioaktywny" dom na sprzedaż. Nieruchomość Marii i Piotra Curie do kupienia za 3,5 mln zł

We Francji do nabycia jest nietypowa nieruchomość. Piętrowy dom ze strychem o powierzchni 120 metrów kw. położony jest kilkadziesiąt kilometrów pod Paryżem. Pomimo kiepskiej stanu wyceniono go na równowartość 3,5 mln zł. Należał w przeszłości do jednych z najsłynniejszych naukowców świata.

Dom, który należał do Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie, został wystawiony na sprzedaż. Cena nieruchomości położonej w Saint-Remy-les-Chevreuse (kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Paryża), wynosi 790 tys. euro. To równowartość ok. 3,5 mln zł. 

Para słynnych naukowców "spędzała tu weekendy i wakacje" donosi korespondentka PAP z Francji, cytując "Le Parisien". Małżeństwo Curie mieszkało tu w latach 1904-1906. 

Sprzedawcy zapewniają, że i dziś dom może stać się idealnym miejscem odpoczynku i rekreacji. Spokojna okolica zachęca bowiem do wycieczek rowerowych, spacerów, wizyt na pobliskiej farmie. 

W skład nieruchomości wchodzi ogród o powierzchni 900 metrów kwadratowych. Sam dom wzniesiono w roku 1890. Ma powierzchnię 120 m kw., jednak obecny właściciel zastrzega, że wymaga gruntownego remontu. "Naprawy wymaga dach, strych, izolację i piwnicę" - czytamy w ogłoszeniu aukcyjnym. Do dyspozycji nabywcy są trzy kondygnacje - parter, piętro i strych. Na parterze mieści się salon i jadalnia, kuchnia oraz toaleta. Na terenie posesji znajduje się też gołębnik oraz szopa. 

Wypadek przerwał wszystko

Francuska prasa przypomina, że gdyby nie tragiczny wypadek, Curie zapewne korzystaliby z wakacyjnej nieruchomości dłużej. W kwietniu 1906 roku Piotr Curie zginął bowiem w tragicznym wypadku. Został przejechany przez wóz konny wiozący ciężki ładunek. 

Curie zasłynął jako odnoszący sukcesy naukowiec i wykładowca. W roku 1903 otrzymał - wraz z żoną Marią - Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Maria Skłodowska-Curie drugi raz nagrodzona została w roku 1911 - za odkrycie polonu i radu. 

Jedna z najsłynniejszych polskich naukowczyń za swoją pracę zapłaciła wysoką cenę. W roku 1934 lekarze stwierdzili u Curie niedokrwistość aplastyczną i chorobę popromienną. Kobietę początkowo pochowano obok męża na cmentarzu w Sceaux, ostatecznie ich groby przeniesiono do Panteonu. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble