Przyjęty projekt ustawy! Fundusz Wsparcia Kredytobiorców na 2022

Znamy już przegłosowane zmiany w FWK, które mają ulżyć kredytobiorcom w 2022 roku. Ze względu na bardzo wysokie wzrosty rat kredytów spowodowane podnoszenie stóp procentowych rząd zdecydował o pomocy. Ile można dostać? Nawet 72 tys. zł, ale trzeba spełnić określone warunki. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców nie jest rozwiązaniem nowym, działa z sukcesami od paru lat. Ale przegłosowane zmiany rozszerzają mechanizmy zapewniające pomoc kredytobiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, a są jednocześnie zobowiązani do spłat rat kredytu mieszkaniowego. 

Ile można dostać?

Według nowych ustaleń maksymalne wsparcie z FWK może wynosić 2 tys. zł wypłacane przez nawet 36 miesięcy. Oznacza to, że można otrzymać nawet 72 tys. zł. Ale tutaj istotna kwestia, wsparcie ma charakter zwrotny, a sama spłata zobowiązania względem FWK rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej dopłaty. Kredytobiorca musi wówczas spłacić swoje dodatkowe zadłużenie w 144 równych i nieoprocentowanych miesięcznych ratach. 

 

Kredytobiorca może jednak liczyć na umorzenie części tej kwoty. Jeżeli zapłaci 100 rat pożyczki z FWK w terminie, może liczyć na umorzenie pozostałej części. Oczywiście mowa tutaj o maksimach, jeżeli kredytobiorca uzna, że jest w stanie spłacać stabilnie kredyt bez dalszego wsparcia ma do tego prawo, a jego zadłużenie względem Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zostanie przeliczone w skali otrzymanych dopłat. 

Jakie trzeba spełnić warunki

Otrzymanie wsparcia z Funduszu jest uzależnione od spełnienia przynajmniej jednego z dwóch warunków. 

  • Posiadanie statusu bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców.
  • Miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów

Oznacza to, że kredytobiorcy ubiegającemu się o dopłaty z Funduszu po odjęciu kosztów kredytu zostaje w portfelu 1552 zł na osobę w gospodarstwie domowym jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. 

Co ważne, ze wsparcia mogą skorzystać kredytobiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, ale również osoby, które już sprzedały nieruchomość, by móc spłacić swoje zobowiązanie, ale uzyskana kwota nie umożliwiła spłaty całości kredytu. 

 

Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trzeba złożyć w banku, który udzielił nam kredytu mieszkaniowego.