Pralka i suszarka osobno, a może… pralko-suszarka? Wady i zalety

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego suszenia i stawia na profesjonalny sprzęt, czyli suszarkę bębnową lub pralko-suszarkę. Co będzie lepszym wyborem i na co należy zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy!

Nie tylko suszarka i pralka, czyli czym jest pralko-suszarka?

 

Pralko-suszarka to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach. W kawalerkach lub niewielkich dwóch pokojach nie zawsze jest bowiem wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie dwóch urządzeń (osobno pralki i suszarki). Pralko-suszarka łączy funkcje dwóch urządzeń w jedno, dlatego z powodzeniem można w niej zarówno prać, jak i suszyć odzież. Po pralko-suszarki coraz częściej sięgają jednak także posiadacze większych mieszkań, którzy zwyczajnie nie chcą być otaczani przez zbyt dużą ilość sporego sprzętu AGD i wolą ograniczać obecność takich urządzeń w domu. Kolejną grupą, która doceni ten rodzaj sprzętu, są single, którzy wykonują stosunkowo niewiele prania i cykli suszenia. Z drugiej strony funkcje tych urządzeń pozwalają na wyjęcie z bębna gotowych do włożenia do szafy ubrań, co jest oszczędnością czasu (rozwieszanie i zbieranie prania z suszarki), jak i miejsca (suszarka stojąca zajmuje go sporo, a suszenie rzeczy w sezonie jesiennym i wiosennym może trwać długo).

2 w 1, czyli pralka i suszarka

 

Największą zaletą pralko-suszarki jest oszczędność miejsca w domu. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o miejsce, które przeznaczone zostałoby na suszarkę bębnową, ale także i tradycyjną rozkładaną suszarkę na ubrania. To przedmiot, który zajmuje bardzo dużo miejsca i często staje się krajobrazem salonu lub kuchni. Rozwieszone na takiej suszarce pranie schnie nawet kilka dni, zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną (czyli... poza sezonem grzewczym i w chłodniejszych miesiącach). Innym zagrożeniem jest brzydki zapach, jaki pojawić się może na tradycyjnie suszonej odzieży. Pralko-suszarka całkowicie rozwiązuje ten problem zwiększając komfort na co dzień.

 

Najlepsze pralko-suszarki - co trzeba wiedzieć?

 

Mimo wielu krzywdzących stereotypów dotyczących wysokich kosztów użytkowania pralko-suszarek, trzeba wiedzieć, że taki sprzęt może być oszczędny i generować mniejsze koszty związane z cyklem prania i suszenia. Wystarczy postawić na jakościowy sprzęt z najwyższej klasy energetycznej i użytkować go z głową. Warto korzystać z krótkich programów prania i suszenia oraz uruchamiać sprzęt dopiero wtedy, gdy będzie odpowiednio zapełniony. Włączanie pralko-suszarki, w której znajdują się dwie sztuki odzieży, jest kiepskim (i kosztownym!) pomysłem przekładającym się na wyższe rachunki za prąd i wodę. Alternatywą są szybkie i oszczędne programy piorąco-suszące, np. w urządzeniach Electrolux. Dzięki nim możliwe jest wyciągnięcie z bębna wypranych i suchych ubrań po niecałej godzinie!

Suszarka bębnowa - urządzenie, które zmienia życie

 

Innym sprzętem, który zupełnie zmienia jakość prania, a następnie suszenia, jest suszarka bębnowa. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy większych mieszkań lub domów, którzy nie mają problemu z wydzieleniem miejsca dla większego sprzętu AGD. Do suszarki bębnowej zapakować można sporo ilość odzieży i już nawet po godzinie cieszyć się suchymi ubraniami. Stawiając na suszarkę nowej generacji, nie trzeba martwić się nie tylko o rachunki za prąd, ale także i o jakość suszonej odzieży. Mnogość programów sprawia, że w sprzęcie suszyć można nawet najbardziej delikatne materiały.

 

Suszarka bębnowa - ile kosztuje użytkowanie?

 

Podczas zakupu suszarki, poza wysoka klasą energetyczną sprzętu, warto zwrócić uwagę także na jej budowę. Obecnie na rynku znaleźć można dwa rodzaje suszarek bębnowych. Chodzi o suszarki kondensacyjne i suszarki z pompą ciepła. Pierwsze to nieco przestarzały sprzęt, który posiada grzałkę nagrzewającą się do wysokiej temperatury, przez co pobierającą bardzo dużo prądu. Dużo bardziej oszczędnym rodzajem suszarek są suszarki z pompą ciepła, która gwarantuje mniejsze koszty związane ze zużyciem wody i energii elektrycznej (mierzonej w kilowatogodzinach, kWh).

Suszarka z pompą ciepła - dlaczego warto?

 

Suszarki i pralko-suszarki z pompą ciepła to sprzęt nowej generacji, który także posiada grzałkę, jednak sam proces suszenia ubrań opiera się na zupełnie innych mechanizmach. Wytworzone przez grzałkę ciepło odbierane jest przez pompę, która wykorzystuje je w dalszych fazach suszenia. Dzięki temu cały proces jest dużo tańszy, a zużycie energii znacznie niższe. Suszarki z pompą ciepła mają jeszcze jedną ważną zaletę. Zużycie energii jest niższe, a w przeciwieństwie do suszarek kondensacyjnych, te urządzenia nie niszczą ubrań. Pompy ciepła należy szukać nie tylko w suszarkach bębnowych, ale także i pralko-suszarkach.

 

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno?

 

Podczas wyboru pomiędzy pralko-suszarką a suszarką bębnową należy zastanowić się zwłaszcza nad dwoma kwestiami. Pierwsza dotyczy metrażu mieszkania oraz tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Druga dotyczy wielkości gospodarstwa domowego i tego, ile prania zamierzamy suszyć. Warto wspomnieć o możliwości montażu pionowego pralki i suszarki. W ofercie Electrolux znajdziesz specjalne łączniki, które pozwalają na stabilny montaż tych urządzeń, jednego na drugim. Nie ma jednak wątpliwości, że każda decyzja będzie dobra. Zarówno pralko-suszarka, jak i osobne sprzęty to wygoda na miarę XXI wieku.

 

Suszarka bębnowa - jaka?

 

W przypadku decyzji o zakupie pralko-suszarki z pompą ciepła, warto wziąć pod uwagę pralko-suszarkę DelicateCare 900 marki Electrolux. To pralko-suszarka, która pozwala zaoszczędzić nawet 30 proc. energii. Dzięki temu sprzęt troszczy się nie tylko o nasze ubrania czy czas wolny, ale także i o domowy budżet. Sprzęt posiada funkcję DelicateCare, która dostosowuje temperaturę i ruchy bębna do typu tkaniny, co zapewnia optymalną pielęgnację. Ciekawym dodatkiem jest także program SteamCare które daje możliwość odświeżania ubrań za pomocą pary. Uzupełnieniem pralko-suszarki jest aplikacja MyElectrolux, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona. Dzięki temu pranie i suszenie można wykonywać nawet podczas leżenia na kanapie i oglądania ulubionego serialu. Trudno lepiej wybrać i wyobrazić sobie bardziej nowoczesny sprzęt.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux