Pracujesz zdalnie? Może chcesz to robić we Włoszech? Ollolai oferuje najem za 1 euro dla pracujących zdalnie

Praca zdalna nie jest już tak popularna, jak w czasie ostatnich dwóch lat, gdy obowiązywał ścisły lockdown spowodowany epidemią koronawirusa. Ale w wielu branżach nadal jest to całkiem częsty sposób wykonywania obowiązków. Swoje obowiązki można wykonywać w domu, ale można również np. we Włoszech. Zwłaszcza że urokliwe miasteczko Ollolai próbuje zachęcić pracowników mobilnych, oferując najem... za 1 euro. 

Cyfrowi nomadzi, czyli osoby pracujące poza biurem z różnych odległych miejsc na świecie, to trend rozpowszechniający się od kilku lat. W czasach lockdownów przybrał na sile, a teraz pojawiła się gmina we Włoszech, która chce zachęcić do odwiedzin cyfrowych nomadów. Oferując im mieszkanie na miesiąc za 1 euro. 

Najem za 1 euro

Urokliwe miasteczko we włoskiej Sardynii oferuje mieszkania na wynajem za 1 euro miesięcznie (jednorazowo) dla osób, które pracują zdalnie. Brzmi niezwykle? Warto pamiętać, że osada Ollolai słynie z niekonwencjonalnych sposobów zachęcania do odwiedzin. To właśnie ta miejscowość była jedną z pierwszych, gdzie zaczęto oferować domy na sprzedaż za ułamek wartości, pod warunkiem że nowy właściciel w nim zamieszka i wyremontuje. 

Teraz lokalni urzędnicy oferują nie mniej atrakcyjną ofertę. Każdy pracownik, który udowodni, że pracuje zdalnie, będzie miał szanse na miesiąc najmu lokalu w miasteczku Ollolai zaledwie za 1 euro miesięcznie. Domyślnie najem jest oferowany na miesiąc, ale w szczególnych przypadkach może być przedłużony. 

 

Jest jednak parę warunków. Osoby, które będą się ubiegać o atrakcyjny najem, muszą na wstępie udowodnić, że praca zdalna to ich domyślna forma zatrudnienia. A ponadto muszą być ekspertami w swojej dziedzinie. Preferowane branże to technologie, media, finanse, nieruchomości,  architektura. Szanse mają również osoby zajmujące się sztuką: pisarze, muzycy, pracownicy akademiccy. 

 

- Chcemy, by pod koniec pobytu pozostawili po sobie coś tutejszej społeczności. Może to być konferencja, esej, artykuł badawczy albo film dokumentalny - tłumaczy Veronica Matta, szefowa lokalnego stowarzyszenia kulturalnego Sa Mata. 

Problemy włoskich miasteczek

Włochy od wielu lat walczą z problemem exodusu mieszkańców wsi do największych miast w regionie. W pięknych i urokliwych miejscowościach zostają najczęściej jedynie starsi Włosi, zdecydowana większość przenosi się do dużych ośrodków miejskich kuszonych pracą oraz ofertą kulturalną.

Władze Włoch mają nawet specjalną mapę wyludniających się regionów. W takiej właśnie tzw. niebieskiej strefie znajduje się omawiana miejscowość Ollolai. 40 lat temu miasteczko było zamieszkiwane przez ok. dwa tysiące mieszkańców, dzisiaj to zaledwie 1174.

 

Źródło: Panorama Ollolai / wikipedia / Pispisos