Polacy kupujący mieszkanie często wpadają w tę pułapkę. Kończy się płaczem

Rynek nieruchomości ożywa. Po słabym 2022 roku nadzieje na poprawę się spełniają. Zainteresowanie zakupem nieruchomości rośnie wyraźnie. W pierwszych miesiącach 2023 roku sprzedano ponad 11 tys. mieszkań na sześciu głównych rynkach w Polsce. To o 34 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2022 roku. 

Prognozy wskazują na dalszy wzrost. Wybór najlepszej nieruchomości i unikanie błędów przy zakupie mieszkania to ważne kwestie do rozważenia w obliczu wielu dostępnych ofert. Warto zatem zastanowić się, jak w gąszczu ofert wybrać najlepszą nieruchomość i których błędów unikać przy zakupie mieszkania.

 

Polacy kupują przede wszystkim mieszkania z rynku pierwotnego. To aż 47 proc. kupowanych lokali - czytamy w komunikacie cytowanym przez agencję Newseria. To lepszy wynik niż średnia w Europie. Dlaczego preferujemy zakup od deweloperów? Istnieje kilka istotnych czynników. Przede wszystkim u dewelopera mamy większy wybór. 

Mieszkanie od dewelopera? Lepiej pomyśl dwa razy

Oferują różnorodne mieszkania pod względem metrażu, układu i standardu wykończenia. A to pozwala znaleźć idealne lokum dopasowane do naszych potrzeb. Ponadto tego typu nieruchomości często są wyposażone w nowoczesne technologie, zapewniające wygodę i komfort mieszkania.

 

Nie oznacza to jednak, że zakup jest pozbawiony ryzyka. Przy braku rozwagi łatwo wpaść w pułapkę. Częstym błędem kupujących na rynku nieruchomości jest brak sprecyzowanej listy potrzeb i wymagań. Jak znaleźć idealne mieszkanie, gdy nie wiemy dokładnie, czego szukamy? Wybór lokalizacji, standardu i rynku - to nie wystarczy. 

 

Lista naszych wymagań musi być szczegółowa. Uwzględniać metraż, układ pomieszczeń, piętro, orientację okien (np. na południe), preferowane udogodnienia (np. miejsce parkingowe, wózkownia, monitoring, plac zabaw, smart home itp.).

 

Zakup własnego mieszkania budzi wiele emocji. I one stają często na przeszkodzie. Wiele osób ogląda tylko kilka nieruchomości i podejmuje pochopną decyzję - bez negocjacji. To błąd. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto dokładnie zbadać rynek - dowiedzieć się, które nieruchomości są najbardziej wartościowe, w co warto zainwestować, jakie są koszty miesięczne. Trzeba też mieć pewność, za jakie udogodnienia warto dopłacić, a co powinno być wliczone w cenę.

 

Brak rozeznania na rynku nieruchomości może prowadzić do niekorzystnych transakcji. Należy zwrócić uwagę np. na bardzo niskie ceny nieruchomości w porównaniu do innych ofert. Sprzedający może w ten sposób próbować ukryć wady lokalu, takie jak niedziałająca instalacja czy grzyb na ścianie (w przypadku rynku wtórnego) lub niski standard albo błędy projektowe (w przypadku rynku pierwotnego). Bardzo ważną kategorią błędów są błędy prawne - np. nieuregulowana kwestia własności. 

Uwaga na nieznany stan techniczny nieruchomości

Pułapką może też okazać się stan techniczny nieruchomości, co jest szczególnie trudne w przypadku rynku wtórnego. Niestety, zakup mieszkania bez wcześniejszego sprawdzenia aspektów technicznych to jak kupowanie kota w worku. Istnieje ryzyko, że mieszkanie będzie miało wady, których naprawa będzie wiązać się z dużymi dodatkowymi kosztami.

 

Warto więc skorzystać z pomocy eksperta, który fachowo oceni stan techniczny nieruchomości. Osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem będzie w stanie wykryć wszelkie wady i usterki w lokalu oraz oszacować koszty ich naprawy. Instalacja elektryczna, wodna, system ogrzewania - wszystko to wymaga gruntownego przejrzenia. 

 

Musimy też mieć pewność, że długotrwałe obciążenie naszych finansów ratą za mieszkanie nie będzie wydatkiem ponad miarę. Według danych Narodowego Banku Polskiego aż za 40 proc. mieszkań kupionych na własne potrzeby w 2022 roku zapłacono środkami bankowymi.