Polacy chcieliby budować szybko i ekologicznie. Ale ostatecznie wychodzi długo i w technice tradycyjnej

Polacy nadal budują głównie w systemach tradycyjnych - głównie przy użyciu cegieł, bloczków bądź pustaków. Potwierdza to najnowszy raport dotyczący budownictwa za okres pierwszego półrocza 2019 roku opublikowany przez GUS.

Mijają lata i dekady, zmieniają się przepisy, zmieniają się materiały budowlane - ale Polacy i tak budują głównie w tradycyjnych i dobrze znanych technikach budowlanych. Powodem takiej sytuacji może być większy dostęp do fachowców obytych z danym systemem budowy oraz jego niewielka cena w porównaniu z pozostałymi sposobami. 

Ile trwa budowa?

Przeciętny czas trwania budowy (liczony od daty rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania) w pierwszym półroczu 2019  wynosił około 39 miesięcy czyli ponad trzy lata - donosił GUS w publikacji "Budownictwo w I półroczu 2019 roku". Warto zaznaczyć, że inwestorzy indywidualni budujący domy jednorodzinne poświęcali na ten proces więcej czasu - niemal 49 miesięcy, czyli ponad cztery lata.

Deweloperom natomiast wybudowanie budynku wielorodzinnego zajmowało średnio 23 miesiące, czyli około dwóch lat. Ciekawe wnioski można wyciągnąć, analizując czas trwania budowy i dzieląc ze względu na użytą technologię wznoszenia:

  • Tradycyjna udoskonalona - 42 miesiące
  • Monolityczna - 23 miesiące
  • Wielkopłytowa - 23 miesiące
  • Wielkoblokowa - 25 miesięcy
  • Konstrukcje drewniane - 34 miesiące
  • Inne - 11 miesięcy

Okazuje się, że najdłużej trwa budowa w technologii tradycyjnej udoskonalonej, czyli w której konstrukcja nośna ścian jest wykonana z cegieł, bloczków lub pustaków o ciężarach i wymiarach umożliwiających ich ręczne wybudowanie. 

Technologia budowlana oparta o beton oraz bloczki znajdują się na szczycie zestawienia materiałów pozostawiający stały ślad węglowy. Udział samego betonu w śladzie węglowym poszczególnych grup materiałowych [%kg CO2e] wynosi aż 63 procent - wynika z badań SWECO, międzynarodowej firmy zajmującej się planowaniem i projektowaniem miast przyszłości.

Nieco lepiej wypada w zestawieniu technika drewniana, na którą mogą się składać budynki wykonane zarówno w technologii tzw. kanadyjskiej (lekki, drewniany szkielet obudowany belkami i warstwami wykończeniowymi), poprzez prefabrykację (gdzie zewnętrzne poszycie ścian wykończone jest deskami lub tynkiem) na budynkach z bali skończywszy. Średni czas budowy w tych technikach to 34 miesiące. 

Budowa domu w technologii monolitycznej, wielkopłytowej i wielkoblokowej trwa średnio od 23 do 25 miesięcy. Najlepiej natomiast wypadają pod względem szybkości budowy, pozostałe techniki budowlane, w tym eksperymentalne. Wśród nich można wymienić budynki wykonane z tworzyw sztucznych, przy pomocy drukarek 3D bądź w technologii modułowej bądź rozkładanej. Z całą pewnością są to rozwiązania dużo droższe niż pozostałe. Dostęp do nich jest również ograniczony. 

Lubimy tradycyjnie 

Pod względem liczby powstałych budynków przeważają te wybudowane w technologii tradycyjnej - w pierwszym półroczu 2019 roku było ich niemal 40 tys. względem 616 budynków postawionych łącznie w pozostałych technologiach. 

Co ciekawe, według badania "Polacy o budowie i zakupie domu", wykonanego przez Kantar w 2017 r.,  99 procent ankietowanych wymienia energooszczędność jako priorytet budowy własnego domu. 97 procent respondentów zapewnia, że zdrowie jest dla nich najważniejszą wartością przy wyborze techniki wykonania przyszłego domu. Dlatego są skłonni korzystać z droższych, ale za to naturalnych materiałów.

Deklaracje nijak się jednak mają do wyboru nieekologicznych technik budowlanych ostatecznie stosowanych. Z wcześniej przytaczanego raportu GUS wynika, że większość (i deweloperów i inwestorów indywidualnych wybiera tradycyjne technologie budowlane, którym daleko do ekologicznych.  Z czego to wynika? - Niestety, po oszacowaniu kosztów, często okazuje się, że budżet na to nie pozwala. Gdy w grę wchodzi dodatkowe 100 tys. kredytu, ambitne plany są zwykle rewidowane, aby zminimalizować koszt inwestycji - ocenia Aleksandra Machowska, współwłaścicielka pracowni architektonicznej Apa Ibea.