Polacy biorą coraz więcej kredytów hipotecznych. Aż 30 procent więcej niż rok temu

8,35 mld zł - to łączna wartość kredytów hipotecznych udzielonych w III kwartale 2019 r. tylko z udziałem pośredników finansowych. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wspomniany wolumen wzrósł aż o 30 proc. Ale ze spłacalnością jest znowu gorzej.

Z danych NBP wynika, że w III kwartale łączna wartość udzielonych hipotek wyniosła 14,4 miliarda zł*. Przyczyniły się do tego głównie poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i niskie stopy procentowe.

Zobacz wideo
Coraz więcej kredytów hipotecznych

Mimo że ceny nieruchomości nadal rosną, a NBP w swoim ostatnim raporcie zapowiedziało, że banki będą zaostrzać wymagania dotyczące kredytów hipotecznych, to nadal cieszą się ogromną popularnością. Potwierdzają to dane udostępnione przez ZFPF, które odpowiada za niemal połowę (kwotowo) udzielonych kredytów. 

– Trzeci kwartał przyniósł kolejny wzrost wartości kredytów hipotecznych udzielonych z pomocą pośredników finansowych. Kwota 8,35 mld zł jest najwyższa w historii ZFPF. Oznacza również rekordowy udział w rynku. Aż 58 proc. (wartościowo) kredytów hipotecznych zostało udzielonych przy wsparciu ekspertów finansowych należących do ZFPF. Korzystanie z pomocy pośredników wynika w dużej mierze z zaostrzenia przez banki kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych - powiedział Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, prezes Zarządu Expander Advisors.

– Obecnie obserwujemy sytuację, w której Polacy śpieszą się z nabyciem nieruchomości jeszcze przed końcem roku. Zauważalne w III kwartale zaostrzenie warunków udzielania kredytów hipotecznych, w ostatnim okresie jeszcze nie miało wpływu na dynamikę sprzedaży, która wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Przewidujemy 2-3 proc. wzrost wartości udzielanych kredytów, w związku z rosnącymi cenami na rynku nieruchomości - mówi Joanna Tomicka-Zawora, prezes zarządu Open Finance. 

Coraz większe zaległości

Jednocześnie z wysokim zainteresowaniem wzięcia kredytu hipotecznego, rośnie również dziura w portfelu Polaków. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej kwota zaległych zobowiązań powiększyła się w kwartał o ponad 2 mld zł do 78,7 mld zł. 

Zwiększeniu uległa również grupa zadłużonych. Lista osób mająca problemy wydłużyła się o prawie 31 tys. osób, których jest już niemal 2,83 mln – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy Biura Informacji Kredytowej.

źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego, bik.pl

*wszystkich hipotek, udzielonych nie tylko z udziałem pośredników finansowych, ale także przez. np. banki. 

Nie masz problemu z długami? To szukaj mieszkania. Dla siebie, pod inwestycje, jak wolisz!