Pół miliarda złotych za mieszkanie, które nie istnieje. Niecodzienna inwestycja w Dubaju

Czy można kupić mieszkanie w chmurach? Można, ale przed zakupem nie można go obejrzeć - trzeba je sobie najpierw wyobrazić. I chociaż trudno w to uwierzyć, są klienci, którzy za mieszkanie położone na szczycie drapacza chmur są w stanie zapłacić fortunę. Nawet jeśli budynek jest dopiero szkicem na kartce papieru. Właśnie taka niecodzienna transakcja została przeprowadzona w Dubaju.

Bliski Wschód może wydawać się egzotycznym miejscem na inwestycje w nieruchomości, w rzeczywistości jednak kupienie mieszkania w dalekim kraju nie musi specjalnie różnić się od zakupu w kraju. Powód? Podobne koszty. Chociaż trudno w to uwierzyć, ceny nieruchomości w Europie są prawie takie same, jak np. w Dubaju. 


To jedna strona medalu. Drugą są nieruchomości pełne przepychu. Właśnie taki lokal stał się obiektem rekordowej transakcji. Cena tego apartamentu jest zawrotna. Za  penthouse położony na szczycie drapacza chmur nabywca zapłacił 500 mln AED, czyli około 136 mln dolarów, czyli blisko pół miliarda złotych. Jest to nie tylko rekordowa cena za apartament, ale i wyraz sporego zaufania inwestora. Ani mieszkanie, ani budynek, w którym ma się znaleźć, jeszcze nawet nie istnieją.
 

Fortuna za mieszkanie "na papierze"

Budowany na sztucznej wyspie - Palmie Jumeirah - wieżowiec Como Residences ma mieć 300 metrów wysokości, a data zakończenia budowy określana jest na 2027 rok. Zanim nabywca wprowadzi się do swojego apartamentu miną zatem minimum trzy lata. 

 

Wieżowiec Como Residence ma mieć 76 ekskluzywnych apartamentów, prywatne windy i plażę, a najtańszy apartament ma kosztować około 23 miliony złotych. Penthouse w Como Residences posiada 360-stopniowy basen na dachu i znajduje się w "strategicznie usytuowanym" miejscu w Dubaju, z widokiem na Burj Al Arab, Burj Khalifa - najwyższy budynek na świecie - oraz Dubai Marina.

 

Apartamenty w Como Residences w Dubaju zostały uznane za najdroższe apartamenty tego typu w mieście. Poprzedni rekord należał do penthouse'u w hotelu Marsa Al Arab, położonym w pobliżu dubajskiego wybrzeża. Kilka miesięcy temu został on sprzedany za 420 milionów dirhamów, co odpowiada około 114 milionom dolarów lub 455 milionom złotych.

 

- To jest bardzo ekskluzywna nieruchomość, to naprawdę wyjątkowy skarb - mówi Chris Boswell, agent nieruchomości luksusowych, mający siedzibę w Dubaju, cytowany przez CNN. Dodaje, że ze względu na ograniczoną dostępność takich nieruchomości, nie dziwi go, że ktoś jest gotów czekać na nią latami. 
- Nie ma takich prawdziwie dużych penthouse'ów, chyba że zdecydujesz się na coś, co jest jeszcze w fazie projektowania, czyli w trakcie budowy. I ludzie są gotowi czekać tak długo na te najlepsze - dodaje.

Blisko rekordu

Boswell, który przeprowadził transakcje o wartości do 55 milionów dolarów w regionie, twierdzi, że w ostatnich latach nastąpiła zmiana typu nabywców. - Teraz widzimy znacznie więcej osób, które kupują tu mieszkania, aby tu mieszkać - mówi. - Przez wiele lat mieliśmy głównie do czynienia z inwestorami spekulacyjnymi, ale teraz Dubaj nie jest taki sam jak wcześniej. Nie ma tu gąszczu budowlanych żurawi, mnóstwa placów budowy, a ludzie przyjeżdżają tu, aby tu żyć. Widzę coraz więcej zapytań pochodzących z USA, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii - dodaje. 
 
 

Na świecie istnieją tylko dwa apartamenty, które są droższe od tego, który znajdzie się w Como Residences. Pierwszym z nich jest Penthouse D w apartamentowcu One Hyde Park w Londynie, którego cena wynosi 237 milionów dolarów. Drugim jest apartament na szczycie wieżowca Odeon Tower w Monako, którego wartość wynosi 440 milionów dolarów.

 

Sztuczna palma w Dubaju jest jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych obiektów na świecie. Jest to sztuczny archipelag, który został stworzony w całości przez człowieka. Celem było powiększenie linii brzegowej Dubaju.

 

Budowa Palm Jumeirah rozpoczęła się w 2001 roku i została ukończona w 2006 roku. Całkowita powierzchnia archipelagu wynosi około 520 hektarów. Na Palm Jumeirah znajduje się wiele luksusowych hoteli, kurortów, restauracji, centrów handlowych i rezydencji.

 

Fot. Diego Delso