Podwyżki stóp zatopią kredytobiorców? Najmłodsi stażem w najgorszej sytuacji

Stopy procentowe wzrosły w niecałe pół roku z poziomu 0,1 proc. do 2,25 proc. Analitycy nie mają złudzeń i spodziewają się w tym roku podwyżki stóp do prawie 4 proc. Najbardziej wzrosty na racie kredytu odczują rzecz jasna nowi kredytobiorcy, którzy swoje zobowiązanie zaciągnęli w trakcie ostatnich dwóch lat. 

Ostatnie dwa lata pod względem udzielonych kredytów były wyjątkowe obfite dla banków. Nie powinien wiec dziwić fakt, że udzielone w tym czasie kredyty stanowią aż 15 proc. wszystkich obecnych zobowiązań. 

Nowi odczuję najmocniej

Podwyżce stóp procentowych przyjrzał się ostatnio Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy PIE zwrócili uwagę, że najbardziej są narażeni kredytobiorcy, którym banki udzieliły finansowania w trakcie ostatnich dwóch lat. Ci sami eksperci wyliczyli również, że miesięczna rata przeciętnego kredytu hipotecznego w wysokości ok. 400 tys. zł wzrosła od września o ok. pół tysiąca złotych. Grudniowa podwyżka może przełożyć się na kolejne 300 zł. Tę zmianę najbardziej odczują kredytobiorcy z krótkim stażem. 

 

- Będą się oni mierzyć z podwyżką stóp procentowych o prawie 4 pkt. proc. – czyli ok. 200 zł miesięcznie na każde 100 tys. kredytu - można przeczytać we wnioskach Państwowego Instytutu Ekonomicznego. 

Dlaczego tak się dzieje?

Podwyżki stóp procentowych dotkną wszystkich tak samo - możnaby pomyśleć. Ale nie jest to do końca prawda. Przede wszystkim, starsi stażem kredytobiorcy ostatnie dwa lata niskich stóp procentowych traktowali jedynie jako "przyjemny prezent, ponieważ w latach 2010 - 19 stopa procentowa NBP wynosiła średnio 2,5 proc. Osoby, które wówczas zaciągały swoje zobowiązanie, mierzyły się już z oprocentowaniem na obecnym poziomie. Dla osób, które zaciągnęły kredyt w 2020 i 2021 mierzenie się z wyższą ratą kredytu, to zupełnie nowe doświadczenie. 

 

Ponadto, osoby spłacające kredyt dłużej mogą się pochwalić wyższym, udziałem spłaconego zobowiązania. W wyjątkowo korzystnej sytuacji względem nowych kredytobiorców są zwłaszcza osoby, które spłacają swoje kredyty dłużej niż 5 lat i wybrały możliwość kredytu z ratą malejącą. 

 

Eksperci PIE zwracają jednak uwagę, że nawet młodzi kredytobiorcy są w korzystnej sytuacji. Przede wszystkim, banki obliczając zdolność kredytową danego wnioskodawcy, zawsze zakładają bufor bezpieczeństwa, na wypadek wzrostu stóp procentowych o co najmniej 2 - 3 proc. Ponadto, wzrost wynagrodzeń powinien skutecznie redukować problemy ze spłatą kredytu. 

 

Zdjęcie główne: Ostap Senyuk on Unsplash