Państwo wycofuje się programu Mieszkanie Plus. Ale cicho, cichosza. Tak by nikt nie zauważył

Ogłoszony w 2016 roku program Mieszkanie Plus miał zrewolucjonizować dostępność mieszkań dla średniozamożnych Polaków. Według założeń nabywcy mieli otrzymywać tanie mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności. Obecnie rządzący po cichu zakopują ten program. Nie ma on nawet swojej strony internetowej, która kiedyś była pełna informacji i obietnic. 

Program Mieszkanie Plus z wielką pompą zapowiedziała ówczesna premier Beata Szydło. Od samego początku program wywoływał kontrowersje. Wielu analityków zwracało uwagę na ciekawe podejście i ambitne założenia, ale wytykali jednocześnie zbyt optymistyczne założenia. 

Bez większych sukcesów

Do 2019 roku miało w ramach programu powstać 100 tys. mieszkań gotowych do taniego wynajmu - deklarował premier Mateusz Morawiecki. Sprawą zajął się w 2022 roku NIK. Według ustaleń Najwyższej Izby Kontroli do października 2021 roku oddano do użytkowania zaledwie 15 tys. mieszkań, a 20,5 tys. było nadal w budowie. 

 

Ale problemów z Mieszkaniem Plus jest coraz więcej. W zasiedlonych inwestycjach lokatorzy zwracają uwagę na wiele problemów. Wśród najczęściej zgłaszanych obiekcji są: 

  • duża podwyżka opłat (nazywana przez zarządców budynków - waloryzacją), 
  • wiele niedoróbek budowlanych (grzyb na ścianach, krzywo położone płytki, nieszczelne okna itp.)
  • brak jednoznacznej odpowiedzi, kiedy i na jakich zasadach mieszkańcy będą mogli zawrzeć umowy Dojścia Do Własności, 
  • wysokość opłat, która nie jest konkurencyjna. 
Rząd się wycofuje

Lista niezadowolonych lokatorów rośnie, a media rozpisują się nt. niespełnionych obietnic. Rządzący z ministrem Waldemarem Budą na czele już reklamują kolejny program "Pierwsze Mieszkanie", w ramach którego obiecywane są dwa działania. Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz Konto Mieszkaniowe. Rozwiązania mają wejść w życie w połowie 2023 roku. 

 

A o problemach mieszkańców lokali powstałych w ramach Mieszkania Plus już mało kto pamięta. Rządzący najczęściej wymijająco proszą w tej sprawie o kontakt z PFR Nieruchomości, spółką, która odpowiada za działanie tego programu. 

 

Jak się okazuje, jeszcze niedawno sztandarowy program PiS nie ma już nawet swojej strony internetowej. Pod adresem mieszkanieplus.gov.pl jest jedynie ilustracja oraz link do oficjalnej strony resortu rozwoju i technologii. Jeszcze do niedawna pod tym adresem zainteresowani mogli dowiedzieć się wielu rzeczy. Między innymi tego, kto może zostać najemcą, jakie warunki należy spełnić czy jaka jest wysokość czynszu. Stronę archiwalną można obejrzeć tutaj

 

Zainteresowani mogli przeczytać również dokładne informacje dotyczące Dojścia Do Własności. Wszystkie te informacje nadal można znaleźć, ale trzeba skorzystać z różnych stron archiwizujących. Dzięki temu łatwo sprawdzić, jakie informacje znajdowały się na danej stronie kilka miesięcy wcześniej. 

 

Zdjęcie główne: Premier Beata Szydło w trakcie zapowiadania programu Mieszkanie Plus / Domiporta.pl