Oznaczają ich mieszkania, a potem okradają. Policja nakazała zamazywać znaki

-  Policja nakazała, by wszystkie oznaczenia niezwłocznie zmazywać - mówi jeden z mieszkańców osiedla w Katowicach komentując w ten sposób falę włamań do mieszkań.

Mieszkańcy Katowic zmagają się z plagą włamań. Twierdzą, że złodzieje znaleźli zarówno skuteczny sposób, by wynieść z lokalu wartościowe rzeczy, jak i by się komunikować między sobą. 

 

- W ostatnich tygodniach skojarzyliśmy fakty, że u nas też pojawiły się znaczki, takie jak te z niebieskich bloków, które były pokazane na zdjęciach. To duże osiedle, wielkie bloki. Tak jak kilkanaście lat temu w Superjednostce, tak teraz tutaj ludzie krążą i naciskają na klamki - stwierdził mieszkaniec bloku cytowany przez "Dziennik Zachodni". 

 

Policja nakazała zamazywać znaki

Mieszkanie osiedla przyznaje, że nigdy nie wiadomo, czy złodziej chce splądrować całe mieszkanie, czy zadowoli się tym, co znajdzie w przedpokoju.  
-   Ale jak ktoś nad ranem ciągnie za klamkę, to znaczy, że zamiar ma jeden - powiedział. 

 

Mieszkańcy twierdzą, że złodzieje oznaczają lokale w sposób, opisywany w sieci. 

 

 - Widać, że pokrywają się ze schematami, które są dostępne w internecie. Dany szlaczek oznacza rzeczy związane z danym mieszkaniem, czy ktoś w nim mieszka, czy nie i inne tego typu informacje. Pokrywa się to z tym, co widzimy my, czy nasi znajomi w Gliwicach i w Żorach. W tym momencie takie rzeczy pojawiają się na całym Śląsku, nie tylko na Koszutce - oznjamił także.

 

Jak informuje,  policja nakazała, by wszystkie oznaczenia niezwłocznie zmazywać.


                    
                    
                    

Zabezpiecz swoje mieszkanie

Warto pamiętać, że złodzieje wciąż szukają nowych metod, aby dostać się do naszego domu. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży, ważne jest, aby przyjrzeć się skutecznym metodom zwiększania bezpieczeństwa. Należy unikać pozostawiania kluczy w łatwo dostępnych miejscach, takich jak skrzynka na listy. Nie wolno też pozostawiać łatwo dostępnych przedmiotów na widoku - tablet, telefon, widoczne przez okno mogą skusić złodzieja. Należy też regularnie monitorować swoje otoczenie i zgłaszać każde podejrzanie zachowanie.

 

Warto też zainstalować solidne drzwi. To pierwsza linia obrony przed intruzami. Warto wybrać modele wykonane z trwałych materiałów, które posiadają dobre zamki i są odporne na włamanie. Równie solidne powinny być okna, warto pamiętać, że złodzieje mają swoje patenty, by otworzyć je nawet, gdy są uchylone.