Otwarta kuchnia w mieszkaniu - hit czy kit?

"Przeglądając oferty domów i mieszkań w serwisach internetowych rzuca się w oczy silna tendencja aranżowania otwartych kuchni. Jeszcze parę lat temu aneksy kuchenne stosowane były jedynie w kawalerkach. Jest to zrozumiałe ze względu na specyfikę małych, przeważnie jednopokojowych lokali. Obecnie nawet w dużych mieszkaniach lub domach, gdzie łatwo wygospodarować oddzielne pomieszczenie na kuchnie, łączy się ją z salonem, bądź jadalnią. Mimo panującej mody na otwarte kuchnie nadal pozostaje pytanie: HIT czy KIT?"

Przede wszystkim otwarta kuchnia idealnie nadaje się do mniejszego mieszkania. Przy odrobinie wyobraźni i smaku może nadać wyjątkowego charakteru całej powierzchni mieszkalnej. Internet pełen jest rewelacyjnych, modnych i oryginalnych rozwiązań, jak stylowo połączyć kuchnię z salonem.

Aneks kuchenny daje szansę na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni i wspięcia się na wyżyny kreatywności. Właściwie do tego zmusza.

Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać o wygodnych i praktycznych, a przy tym estetycznych meblach, ich przemyślanym rozkładzie, stylowych sprzętach kuchennych, zadbanym blacie itp. W wypadku aneksu, kuchnia jest wyjątkowo wyeksponowana i musi być reprezentacyjna jak salon w którym przyjmujemy gości. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie porządku. Idealnym rozwiązaniem jest także inwestycja w tzw. "wyspę", która może pełnić funkcję blatu do przygotowywania potraw, miejsca do spożywania posiłków, czy barku. Mądrym i stylowym zabiegiem jest takie zaprojektowanie, czy zagospodarowanie wyspy, aby swoim wyglądem nawiązywała do stylu kuchni, jaki i wystroju salonu, bądź całego mieszkania.

Mimo, że otwarta kuchnia wydaje się idealnym rozwiązaniem pod każdym względem, to ma również swoje wady. Przede wszystkim zapachy, nieprzyjemne opary i problem z utrzymaniem idealnego porządku na blacie, bo nawet najlepszym kucharzom zdarza się coś przypalić, a największym pedantom może przytrafić się chwila słabości.

*wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu Domiporta.pl