Oto kolejny projekt miasta od zera - Egypt Vision 2030. To już powstaje!

Ostatnie lata to w pewnym sensie renesans urbanistyki. Powstają kolejne miasta budowane według jednego planu i od zera. Jednym z nich jest nowa stolica Egiptu. Założenie jest budowane w ramach inicjatywy Egypt Vision 2030 i jego efekty już widać nawet z kosmosu. 

Ostatnim wielkim miastem, o którym było głośno w mediach jest miasto Brasilla zaprojektowana i wybudowana w 1956 roku przez najlepszych architektów swoich czasów - Lucio Coste czy Oscara Niemeyera. W ostatnich latach coraz częściej wraca się do podobnych śmiałych planów. Niektóre z nich wychodzą poza deski kreślarskie. Tak jak nowa nowa stolica Egiptu.

Nowa stolica

W 2015 roku egipski parlament wraz z urzędującym wówczas prezydentem Al-Sisim przegłosowali założenie nowego miasta. Nowa stolica Egiptu znajduje się ok. 45 kilometrów na wschód od obecnej i ma mieścić ok, 6,5 mln ludzi. Ambitny plan, nazywany inicjatywą Egypt Vision 2030. zakłada budowę szeregu dzielnic zaplanowanych od podstaw. 

Pomysł budowy nowej stolicy zrodził się z powodu trudności w zarządzeniu 20-milionowym Kairem. Stale rozwijająca się metropolia utrudnia jednocześnie nadzorowanie całego kraju. Stąd podjęto decyzję o budowie mniejszej, lecz lepiej zorganizowanej oraz bardziej ekologicznej stolicy państwa. 

 

Nowa stolica Egiptu ostatecznie ma zajmować ok.750 km2, czyli więcej niż np. Warszawa (517 km). Część dzielnic jest już gotowa bądź prawie gotowa. Widać je z kosmosu, co obrazuje zdjęcie satelitarne z popularnej przeglądarki map. 

Powrót do starych pomysłów

Nowa stolica według założeń ma kosztować 60 miliardów dolarów. Trzeba przyznać, że to relatywnie nieduże pieniądze. Tyle w przybliżeniu wynosi łączny koszt grantów oraz pożyczek, jakie Polska ma uzyskać w ramach KPO. Jak zauważa portal obserwatorgospodarczy.pl, Polska przeznaczyła więcej pieniędzy w dwa lata na tarcze antykryzysowe i walkę ze skutkami COVID-19 (ok. 312 miliardów złotych, czyli ok. 66,4 mld dolarów). 

Budowa miast od zera to nie jest nowy pomysł, choć w ostatnich dekadach takie pomysły nie były ostatecznie realizowane. Dopiero ostatnich parę lat przyniosło zmianę podejścia w tym aspekcie. Rozpoczęto chociażby budowę miasta "The Line" w Arabii Saudyjskiej. 

 

Warto przy okazji dodać, że w Polsce również powstawały miasta budowane od zera. Przykładem takiej realizacji jest chociażby Nowa Huta, której budowę rozpoczęto w 1949 roku. Układ urbanistyczny Nowej Huty został nawet wpisany do rejestru zabytków Krakowa. 

 

Zdjęcie główne: Green River Park / wikipedia / Ziad Rashad