Oszczędzają głównie młodzi. Na zakup mieszkania odkłada pieniądze co czwarty Polak

Ach to młode pokolenie. Wydaje pieniądze bez opamiętania, nie potrafi do niczego dojść i bierze kredyty. To popularna opinia o funduszach ludzi do 24 lat. Ale jak pokazują badania, to właśnie ta grupa wiekowa... oszczędza najczęściej. Okazuje się, że wraz z wiekiem oszczędzamy tylko mniej.

Zwykło się mawiać, że to starsze pokolenia są skrupulatne w prowadzeniu funduszy, a młodzi nie potrafią wiązać końca z końcem i są jedynie roszczeniową grupą wiekową. Ale najnowsze badania pokazują, że w przypadku oszczędzania jest... wręcz przeciwnie. 

Młodzi oszczędzają, starsi już nie

Badania dotyczące oszczędzania zrealizował Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Całość przeprowadzono na grupie polaków w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat w maju br.  Wyniki są zaskakujące i łamią dotychczasowe stereotypy. 

Ze wspomnianych badań wynika, że odsetek osób w wieku o 18 do 24 lat, który oszczędza, wynosi aż 63 proc. To najwięcej spośród wszystkich przebadanych grupo wiekowych. Średnia dla wszystkich grup wynosi 50 proc. Natomiast 41 proc. badanych planuje zacząć oszczędzać. 

Na co oszczędzamy?

Jak się okazuje, owszem oszczędzamy, ale raczej niewielkie sumy. Przynajmniej taki wniosek można wysnuć, przyglądając się celom, na które planujemy zaoszczędzone środki przekazać. Najczęściej uciułane pieniądze przeznaczamy na podróże i wyjazdy. Tak zadeklarowało 42 proc. badanych. 

Na kolejnych miejscach znajdują się remont bądź urządzanie mieszkania (37 proc.) oraz zakup samochodu (34 proc.). Dopiero na piątym miejscu znajduje się zakup mieszkania (28 proc.), który można uznać za duży wydatek. 

Źródło: polskieradio24.pl