Odmień swój salon. Wystarczy znajomość pięciu zasad. Ma być przytulnie i...

Zakup mieszkania to tylko połowa drogi do celu. Nie mniej istotne dla komfortu jest odpowiednie zaprojektowanie i wyposażenie wnętrza. O jakich zasadach naprawdę warto pamiętać? Ekspertki od projektowania skupiły się na pięciu najważniejszych zagadnieniach. 

Dla jednych sercem domu jest kuchnia, dla innych sypialnia, ale dla większości osób najważniejsze pomieszczenie mieszkania to salon. Jak go urządzić? Ekspertki radzą, by wziąć sobie do serca pięć prostych rad. 

 

Ich zdaniem najważniejsza jest funkcja. Projektowanie wnętrz to sztuka kompromisu. Organizując daną przestrzeń, powinniśmy zastanowić się, czego właściwie od niej oczekujemy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. Warto przygotować sobie także “listę życzeń”, którą powinien spełniać nasz salon - radzą Krystyna Mikołajska i Ida Mikołajskia  z autorskiej pracowni projektowej MIKOŁAJSKAstudio cytowane przez Newserię. 

 

- Zaprojektowanie funkcjonalnego salonu to często nie lada wyzwanie. Wiąże się to w dużej mierze z oczekiwaniami, jakie wobec niego zakładamy. To pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku i rodzinnych aktywności, ale jednocześnie pełniące funkcję reprezentacyjną, w której podejmujemy gości. Nierzadko zdarza się też, że salon stanowi nasze miejsce pracy. Połączenie tych ról nie jest trudne, jeśli trzymamy się konkretnych zasad – wyjaśnia Ida Mikołajska, architektka.

 

Nie mniej istotna jest elastyczność i dostosowanie. Ze względu na ograniczoną przestrzeń w większości mieszkań i domów, salon rzadko spełnia tylko jedną funkcję. Musimy pomyśleć o tym, jak zaprojektować pomieszczenie optymalne, w którym wybrane elementy będą zmieniały swoją rolę. Być może będzie on jednocześnie pokojem gościnnym – warto wtedy zainwestować w wygodną, rozkładaną kanapę z funkcją spania. Być może będzie on także jadalnią – w takiej sytuacji warto uwzględnić rozsuwany stół, który będziemy mogli dostosować do liczby gości. W dzisiejszych czasach w salonie często umieszczamy również szafę-minioffice. Dzięki temu zyskujemy całkiem wygodne biuro, które jednocześnie jesteśmy w stanie zamknąć przed gośćmi, dziećmi, a przede wszystkim... nami samymi w czasie odpoczynku!

Jak zaprojektować salon?

Przemyślana estetyka to kolejny z aspektów, na który musimy zwrócić uwagę. Organizując przestrzeń w salonie musimy zastanowić się, w jakim stylu chcemy go urządzić, jednocześnie sprawiając, że będzie on pasował do wystroju reszty mieszkania czy domu. Oczywiście, jeśli nam to odpowiada, możemy dowolnie mieszać różne style, tworząc prawdziwie eklektyczną przestrzeń. Warto jednak nie przesadzić z nadmiarem odmiennych inspiracji, żeby uniknąć poczucia chaosu i zupełnego braku spójności.

 

Inna złota zasada brzmi: Salon powinien być przytulny. To miejsce, które powinno zarówno nas, jak i naszych gości, zachęcić do “rozgoszczenia się” w nim. Przytulność salonu łatwo osiągnąć używając odpowiednich materiałów, takich jak drewno czy tkaniny. Istotna jest także paleta barw, na które się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać wyłącznie ciepłych kolorów. Kluczowe jest znalezienie między tonacjami balansu, który sprawi, że będziemy odbierać przestrzeń jako harmonijną i komfortową.

 

Ostatnia rada dotyczy czegoś, bez czego wielu nie może się obejść. Telewizora. Dlaczego jest wyzwaniem? Wielki, czarny prostokąt jest elementem, który niełatwo wkomponować jest w przestrzeń jednocześnie nie sprawiając, że stanie się on głównym punktem skupiającym naszą uwagę. Jak każdy inny obiekt, który umieszczamy w swoim salonie, telewizor także musi pasować do naszego pomieszczenia. Zamiast umieszczać go w centralnym punkcie na środku ściany, spróbujmy wbudować go w otoczenie, np. w regał z książkami. Doskonałym rozwiązaniem jest także rezygnacja z samego telewizora na rzecz rzutnika i projektora! W ten sposób będziemy mogli “wyciągnąć” ekran wtedy, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać.

 

 Fot. MikołajskaStudio

Fundacja na pomoc potrzebującym

Ze względu na koncentrację aktywności na działaniach zgodnych z profilem firmy, opiekę oraz pomoc rozpoczętą przez wrocławskiego dewelopera przejmuje fundacja "Zobacz mnie" - czytamy w komunikacie Newserii.

 

Ta organizacja nieustannie niesie profesjonalną pomoc ukraińskim uchodźcom, zajmując się każdą sprawą indywidualnie, jednocześnie zapewniając zrozumienie oraz wsparcie. Jednak ze względu na duży przyrost potrzebujących, środki i możliwości organizacji maleją, co mogłoby zmienić się dzięki pomocy  instytucji oraz osób fizycznych, do której gorąco zachęca wrocławski deweloper.