Odbicie od dna? Wzrasta zainteresowanie kupnem mieszkania. Efekt programu "Pierwsze mieszkanie"

Być może to nie początek końca, ale być może obserwujemy koniec początku. Chodzi rzecz jasna o trudną sytuację w branży nieruchomości. Od wielu miesięcy trudno znaleźć dobre wieści w tym sektorze. Kredytów coraz mniej, coraz mniejsza liczba rozpoczętych budów. Ale ekspert zwraca uwagę na światełko w tunelu. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się zainteresowanie kupnem mieszkania.

W sytuacji, gdy w wielu sektora rynku nieruchomości nie dzieje się dobrze, każda pozytywna informacja powinna być witana z radością. Wprawdzie zainteresowanie internautów zakupem mieszkania to jeszcze nie transakcja, ale może to ukazywać pewne trendy. 

Światełko w tunelu

Zainteresowanie zakupem własnego mieszkania rośnie, donosi jeden z analityków rynku nieruchomości - Bartosz Turek z HRE Investments. Jego zdaniem z danych wyszukiwań internetowych oraz udostępnionych mu  statystyk serwisów nieruchomościowych wynika, że zainteresowanie zakupem mieszkań rośnie. 

 

- Styczeń i początek lutego przyniosły "bardzo wyraźny wzrost zainteresowania mieszkaniami w największych miastach". "Pod koniec stycznia obserwujemy już wzrost ruchu o prawie połowę wobec grudniowego "dołka". Częściowo jest to oczywiście zasługa sezonowego ożywienia, które przychodzi co roku po okresie świąteczno-noworocznym - tłumaczy Bartosz Turek. 

Podobne dane płyną z analizy słów kluczowych wyszukanych za pomocą ogólnodostępnego narzędzia Google Trends. Fraza "mieszkanie na sprzedaż" jest używana częściej o 85 proc. w stosunku do okresu przedświątecznego z grudnia 2022. Z kolei fraza "szukam mieszkania" jest wpisywana o 69 proc. częściej niż w analogicznym okresie.  

Koniec początku

Zainteresowanie zakupem mieszkania to dopiero początek drogi, która kończy się finalizacją transakcji. Według Bartosza Turka, wzrost zainteresowania zakupem mieszkania to dzieło dwóch elementów. Na poprawę nastrojów konsumentów wpłynęły decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która od października ubiegłego roku nie podnosiła stóp procentowych oraz nadzieja na wprowadzenie programu "Pierwsze Mieszkanie". 

 

 

Zdjęcie główne: Brett Jordan on Unsplash