Ocal swój PIT, czyli ulga na sprzęt AGD i meble. Kup i odliczaj

Czy możliwe jest odliczenie wydatków na zmywarkę, lodówkę, kuchenkę czy meble do salonu? Fiskus nie ma wątpliwości: ulga na cele mieszkaniowe naprawdę istnieje. Dzięki niej możemy realnie zmniejszyć ewentualny podatek przy rozliczaniu PIT-a. 

Od 15 lutego można rozliczyć się urzędem skarbowym za rok 2021. By sprawdzić, jak wiele mamy do oddania fiskusowi, wystarczy zalogować się w rządowym serwisie twój e-PIT. Na szczęście należność względem urzędu skarbowego można skutecznie zmniejszyć. Jednym z całkiem legalnych sposobów jest wykorzystanie ulgi na cele mieszkaniowe. 

Ulga na pralkę, lodówkę, meble. Ona naprawdę istnieje

Jak informuje "Rzeczpospolita" istnienie korzystnej dla podatników interpretacji zapisów prawa potwierdziła Krajowa Informacja Skarbowa. Możemy odliczyć wydatki poniesione na samo tylko wyposażenie nieruchomości. 

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

W kategorii tej mieszczą się wydatki na pralkę, lodówkę, zmywarkę, okap, a nawet... żarówki. Wcześniejsza interpretacja przepisów była znacznie mniej dogodna dla podatnika. Fiskus pozwalał bowiem odliczyć jedynie to, co zabudowane, a więc niemal na stałe "scalone"  z mieszkaniem. 

 
Kilka lat na rozliczenie

W teorii osoby, które chcą skorzystać z ulgi w rozliczeniu za rok 2021, mogą to zrobić. Skorzystanie z przepisów wymaga spełnienie ścisłego warunku. Chodzi o osoby, które sprzedały nieruchomość w ciągu trzech minionych lat oraz zakupiły nowe. 

 

W praktyce rozliczenie obowiązuje więc na zakup sprzętów AGD i mebli do nowego mieszkania. Koszty uwzględnione w rozliczeniu z fiskusem nie zmniejszają podatku bezpośrednio, a pośrednio - poprzez zmniejszenie podstawy opodatkowania. 

 

Na rozliczenie z fiskusem w tym roku mamy nieco więcej czasu. Standardowy termin, czyli 30 kwietnia, wypada bowiem w weekend. Dlatego też urzędnicy poczekają na nasze rozliczenie do 2 maja 2022 roku. Warto też podkreślić, że od kilku lat rozliczenia nie musimy składać. Fiskus wszystko wylicza za nas automatycznie. Dokument warto jednak przejrzeć z wyprzedzeniem, bo granicznym terminem na dokonanie ewentualnej dopłaty również jest 2 maja 2022 roku. 

Skoro coś nie jest zakazane, to jest dozwolone

Skąd prezent fiskusa dla tysięcy Polaków. Ustawa o PIT nie definiuje określenia "remont" ani "budowa". Zdaniem resortu finansów wydatki „poniesione na zakup kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, okapów kuchennych, mogą być traktowane jako wydatki budowlane, remontowe lub wykończeniowe, gdyż stanowią zakończenie instalacji gazowej, gazowo-elektrycznej, elektrycznej, wodociągowej, wodociągowo-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej” należy uznać za „niezbędne i racjonalne”. A zatem powinny być uwzględnione w uldze mieszkaniowej. 

 

„Katalog wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe, znajduje się w art. 21 ust. 25 ustawy PIT. Zgodnie z pkt 1 lit. d tego przepisu są to wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego” – czytamy w dokumencie resortu finansów.