Nowe biuro dla Twojej firmy – jak sfinansować rozbudowę?

Otoczenie ma istotny wpływ na efektywność pracy. Prowadzone od lat badania pokazują, że miejsce pracy przekłada się bezpośrednio na wydajność pracowników. Warto więc zadbać o wygodne i nowoczesne biuro w Twojej firmie. Tylko w jaki sposób najlepiej sfinansować rozbudowę?

Korelacja między miejscem pracy a samopoczuciem pracowników sprawia, że coraz więcej biur stawia na nowoczesne i przyjazne personelowi rozwiązania. Stanowiska pracy są bardziej ergonomiczne, dzięki czemu codzienność w firmie jest znacznie przyjemniejsza. Unowocześnienie lub rozbudowa biura to jednak spory wydatek, dlatego część przedsiębiorców szuka skutecznych form finansowania. Sprawdź, jaki masz wybór w przypadku tego rodzaju inwestycji.

 

Jakościowe biuro oznacza jakościowych pracowników

 

Na początek małe wprowadzenie, dlaczego w ogóle warto inwestować w takie aspekty funkcjonowania firmy jak urządzenie biura. Badania na temat wydajności pracowników biurowych znane są nie od dziś, a temat stał się jeszcze bardziej popularny w pandemii, kiedy znaczna część przedsiębiorstw przeszła w tryb pracy zdalnej czy potem hybrydowej. Początkowe rezultaty wskazywały na znaczną poprawę samopoczucia pracowników, którzy odkryli szereg zalet pracy z domu. Badania prowadzone od 2020 roku przez profesora Nicholasa Blooma z uniwersytetu Stanforda pokazały, że efektywność w tym modelu codziennego funkcjonowania zawodowego wzrosła średnio o 9%.[1]

Z czasem jednak te statystyki spadły. Nowsze badania Instytutu Gallupa pokazują, że trudności z rozgraniczeniem życia zawodowego i prywatnego oraz niedostosowana przestrzeń home office sprawiają, że 45% ankietowanych osób pracuje zdalnie dłużej niż w biurze.[2] Podobne wnioski opublikowano na łamach Harvard Business Review. Z powodu niedostosowanej przestrzeni pracy produktywność pracowników zdalnych spadła o 12%.[3]

 

Te liczby dosadnie pokazują, jak duże znaczenie dla wydajności pracowników ma odpowiednie biuro. Stąd przedsiębiorcy coraz częściej inwestują w modernizację miejsca pracy i dostosowywanie go do najnowszych standardów ergonomii i higieny pracy. Z perspektywy właściciela firmy pojawia się jednak podstawowa wątpliwość – skąd wziąć pieniądze na tak znaczące zmiany?

Rozbudowy biura jako inwestycja

 

Porównując wspomniane statystyki oraz planując rozwój firmy, rozbudowę bądź modernizację biura bez wątpienia można potraktować jako inwestycję, która z czasem zwróci się przedsiębiorcy. Niemniej niewiele firm dysponuje wolnymi środkami, które pozwalają na gruntowny remont biura. Stąd potrzeba zewnętrznego finansowania. Gdzie go szukać?

 

Możliwości jest kilka. Jak już wspomnieliśmy, remont można potraktować jako inwestycję, dlatego w wielu przypadkach możliwe jest wzięcie kredytu inwestycyjnego na ten cel. Przeważnie bank umożliwia zaciągnięcie takiego zobowiązania w związku z nieruchomościami. Zaliczyć tu można takie inwestycje, jak:

  • zakup bądź budowa obiektu,
  • modernizacja, adaptacja, remont nieruchomości komercyjnej,
  • refinansowanie wydatków związanych z nieruchomością.

 

Kredyt inwestycyjny może być zatem metodą na pozyskanie środków, zwłaszcza w przypadku większych kwot.

Zrób remont z kredytem dla firm bez zaświadczeń

 

Wówczas możesz zdecydować się na rozwiązania przygotowane dla właścicieli rachunków firmowych. Przykładem mogą być kredyty dla firm bez zaświadczeń w banku Crédit Agricole. Sporym atutem w przypadku tego produktu jest minimum formalności, jakich musi dopełnić przedsiębiorca. Kredyty inwestycyjne często wiążą się z koniecznością przedstawienia szczegółowego planu wydatków, natomiast kredyty dla firm bez zaświadczeń charakteryzują się większą dostępnością.

 

Inny aspekt, który wyróżnia takie kredyty dla firm, to możliwość przeznaczenia uzyskanych środków na dowolny cel. Dzięki temu jako przedsiębiorca możesz działać kompleksowo i jednocześnie nie musisz obawiać się obiekcji ze strony banku.

 

Uproszczony dostęp do dodatkowych środków w ramach kredytu dla firm bez zaświadczeń objawia się także w samej procedurze wnioskowania o pieniądze. Wspomniany produkt dostępny jest dla klientów banku z poziomu aplikacji CA24 Mobile.

 

Jak widać przedsiębiorcy mają kilka dróg do sfinansowania rozbudowy biura. A kiedy prace będą już ukończone, szybko zauważysz korzyści, wynikające z dobrego samopoczucia pracowników i większych możliwości w codziennej pracy biurowej.

 

[1] https://forsal.pl/praca/artykuly/8429307,praca-z-domu-jest-znacznie-bardziej-efektywna-niz-z-biura-badanie.html

[2] https://inwenta.pl/2023/02/11/praca-zdalna-nasza-nowa-normalnosc/

[3] https://hbr.org/sponsored/2021/01/four-ways-youll-need-to-shift-your-office-design-in-2021