Niemcy drżą o rynek nieruchomości. Pilnie potrzeba 700 tys. lokali

Niemieckie władze i organizacje zajmujące się rynkiem nieruchomości biją na alarm. Niedobór lokali wynosi 700 tys. mieszkań. Tymczasem przez rosnące koszty inwestycje - zarówno te komercyjne, jak i socjalne - coraz częściej są wstrzymywane. Rozwiązanie problemów wymaga pilnych działań. I co najmniej 50 mld euro. 

Niemieckie Stowarzyszenie Najemców ostrzega, że tamtejszy rynek nieruchomości czekają kłopoty - informuje dw.com.

 

Prezes stowarzyszenia Lukas Siebenkotten w rozmowie z mediami stwierdził, że problemem jest niedobór mieszkań. - Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna - powiedział. 

 

Harald Schaum, wiceszef związku zawodowego IG BAU wyjaśnił z kolei, że problem na rynku nieruchomości łączy się z kwestią napływu uchodźców. Jak wyjaśnił, znalezienie zatrudnienia w Niemczech jest ściśle powiązane z posiadaniem odpowiedniego lokum. Stwierdził też, że bez możliwości wynajęcia mieszkania nikt nie przyjedzie do tego kraju, szczególnie jeżeli czynsze są bardzo wysokie.

Brakuje lokali

Niemieckie organizacje oceniają, że niedobór mieszkań na rynku może w 2023 roku sięgnąć aż 700 tys. lokali. Zdaniem przedstawicieli eksperckich stowarzyszeń rząd będzie musiał przeznaczyć na rozwiązanie problemu mieszkań nawet 50 mld euro do roku 2025. Przedstawiciele instytucji zajmujących się mieszkalnictwem alarmują, że nowe zasoby są potrzebne w trybie pilnym. 

 

Minister budownictwa Badenii-Wirtembergii, Nicole Razavi (CDU), cytowana przez niemieckie media, uważa z kolei, że Niemcy potrzebują mieszkań socjalnych oraz "przystępnych czynszów". Zdaniem minister wzrost kosztów powoduje, że coraz częściej planowane projekty budowlane nie są realizowane zarówno w sektorze mieszkań prywatnych, jak i socjalnych. Jak podkreśliła, Ministerstwo Budownictwa jest świadome tego problemu i rozumie potrzebę dostarczenia tańszych rozwiązań oferujących ludziom możliwość ubiegania się o mieszkanie.

Mieszkania potrzebne

Rynek nieruchomości w Niemczech jest dobrze rozwinięty. W kraju tym mieszka około 82 milionów ludzi, a liczba mieszkań sięga 9 milionów. Najbardziej zaludnione miasta i regiony to Berlin, Nadrenia Północna-Westfalia i Bawaria. Na rynku nieruchomości dominują domy jednorodzinne oraz małe i średnie przedstawicielstwa biznesowe. Rentowność inwestycji we wszystkie rodzaje nieruchomości jest wysoka ze względu na stabilny popyt pochodzący głównie od osób posiadających duży dochód netto.

 

Fot. Pixabay