Nie 70, a 140 metrów bez zezwolenia? "Będzie bardzo łatwe obejście przepisów"

- To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa - tak o ustawie, która ma umożliwiać budowę domów o powierzchni do 70 m kw. bez zezwolenia, mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. - Istnieje możliwość, która do dzisiaj jest bardzo często wykorzystywana, że będą powstawać domy w zabudowie bliźniaczej jeden przy drugim - twierdzi jeden z ekspertów od rynku nieruchomości. Co to może oznaczać w praktyce?

Polski Ład ma zrewolucjonizować nie tylko podatki, ale i rynek nieruchomości. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział bowiem, że bez zezwolenia będzie można budować domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. 

Premier Morawiecki zapowiada domy bez zezwolenia. Więcej szczegółów

- To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa, napisany w duchu wolności i prywatności. By uwolnić energię Polaków - wyjaśniał podczas środowej konferencji prasowej szef rządu. 

Premier odniósł się też do krytyki projektu przepisów, którą wyraziły organizacje związane z deweloperami. - Jeżeli przepisy nie są na rękę wielkim firmom deweloperskim, to są na rękę zwykłym obywatelom - stwierdził premier Morawiecki.

Szef rządu przedstawił też więcej szczegółów dotyczących przepisów. - Procedura będzie znacznie uproszczona, bez konieczności pozyskania zezwolenia, zatrudnienia kierownika, prowadzenia książki budowy - zapewnił. Wyjaśnił jednocześnie, że brak uzyskania pozwolenia będzie możliwy tam, gdzie jest gotowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ale tam, gdzie go nie, ma decyzja ma być wydawana w trybie uproszczonym, w ciągu maksymalnie 21 dni. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Ekspert: Na 70 metrach może się nie skończyć

Możliwe jednak, że w praktyce regulacje umożliwią budowanie znacznie większych nieruchomości.

- Istnieje możliwość, która do dzisiaj jest bardzo często wykorzystywana, że będą powstawać domy w zabudowie bliźniaczej jeden przy drugim, na dwóch działkach i będą sprzedawane jednemu podmiotowi jako dwa oddzielne budynki, a de facto będą stanowiły jedną całość - stwierdził w rozmowie z Money.pl radca prawny. Wiktor Kotiuk, partner zarządzający Kancelarii Grzechowiak Kotiuk Radcowie Prawni.

- Czyli będzie to bardzo łatwe obejście przepisów, aby wybudować bez formalności dom o powierzchni nawet 140 mkw. - dodał. 

Ekspert odniósł się też do innego ułatwienia, które wprowadzić ma Polski Ład. Domki letniskowe o powierzchni 70 m kw. będą mogły być budowane na mniejszych działkach. Ich powierzchnia będzie mogła wynieść już 500 m kw. -  Dzisiaj przepisy pozwalają na zmianę przeznaczenia takiego budynku, czyli budynek może zostać wybudowany jako budynek rekreacyjny, a następnie na skutek przeprowadzenia odpowiedniej procedury może stać się budynkiem mieszkalnym - przestrzega ekspert.