Nadchodzą poważne zmiany w prawie. Właściciele nieruchomości ustawią się w kolejce po ważne świadectwo

Właściciele nieruchomości muszą liczyć się z nowym obowiązkiem. Chodzi o konieczność poprawy efektywności energetycznej budynków. Na czym polega nowe zadanie, które przed właścicielami budynków postawił rząd?

Jak informuje "Fakt", zmiany dotyczą prawa budowlanego. Regulacje dostosowują polskie prawodawstwo do unijnego. Dzięki nowym wymogom w efekcie ma nastąpić zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Zanim jednak to nastąpi, właściciele będą musieli wystąpić o stworzenie odpowiednich świadectw energetycznych. Koszt odpowiedniego certyfikatu może sięgnąć nawet 500 zł. Co istotne do posiadania certyfikatu zmuszeni będą nie tylko właściciele domów wielorodzinnych, ale i mieszkań. Ci zapłacić mają mniej - ok. 200 zł. 

 

Niewywiązanie się z nowego obowiązku może być jeszcze bardziej kosztowne, gdyż za brak odpowiedniego dokumentu grozi kara nawet kilku tysięcy złotych. 

"
"
Ogrzewanie i klimatyzacja? Będą zmiany

Zmian w przepisach ma być jednak znacznie więcej. Dotyczyć one będą między innymi kontroli systemów ogrzewania czy klimatyzacji. W tym wypadku chodzi jednak wyłącznie o instalacje o dużej mocy. Warto przypomnieć, że na właścicieli nieruchomości nowe obowiązki nałożono już w tym roku. Chodzi o wnioski składane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Właściciel nieruchomości musi wskazać źródło ciepła. I w tym wypadku za brak złożenia dokumentu grozi nawet 5000 zł kary.

 

Ciężka sytuacja na rynku paliw, głównie węgla i gazu, sprawiła jednak, że właściciele domów coraz chętniej dopełniają obowiązku. Wszystko przez dodatek energetyczny, który przysługuje zarówno tym, którzy opalają swoje nieruchomości węglem, jak i gazem. Do wystąpienia i otrzymania środków niezbędne jest wpis do Ewidencji. Termin złożenia dokumentów upłynął w lipcu.

Nie tylko świadectwo wymagane prawem

Właściciele nieruchomości muszą pamiętać też o innych obowiązkach wynikających z zupełnie innych ustaw. Srogą karę można otrzymać na przykład za brak numeru domu i to takiego, który jest podświetlony. Czy brak skrzynki na listy. I w tym wypadku kara za niedopełnienie obowiązków jest surowa, bo wynieść może nawet kilka 1000