Moskitiera ramkowa, na rzep, rolowana... Zobacz, jaki rodzaj wybrać

Gdy zaczyna się okres letni, pojawiają się także nieproszeni goście – komary, muchy i inne owady. Aby móc w pełni komfortowo korzystać ze swoich balkonów czy tarasów lub też po prostu bez obaw otwierać okno, warto wyposażyć się w moskitierę. Dostępne są różne rodzaje, rozmiary i style, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie. Czym zatem kierować się podczas wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym w dzisiejszym artykule!

 

Dlaczego warto zamontować moskitierę?

 


Montaż moskitiery kojarzy się przede wszystkim z ochroną przed owadami. To najczęstszy i właściwie najważniejszy powód zakupu tego typu elementu, ale nie jedyny. Owszem, instalacja moskitiery w domu czy mieszkaniu pozwala na skuteczną ochronę przed komarami, muchami, osami czy ćmami, co jest szczególnie ważne w sezonie letnim. Wpływa to znacząco na komfort codziennego funkcjonowania. Pozwala bez problemu otwierać okna czy drzwi i wpuszczać do wnętrza ciepłe świeże powietrze bez nieproszonych gości. Co jednak ciekawe, moskitiera może chronić wnętrze domu również przed pyłkami oraz kurzem. To opcja, która może okazać się szczególnie przydatna dla alergików. 

 

Moskitiera to bardzo ekonomiczne rozwiązanie – wystarczy jednorazowo zapłacić za produkt i ewentualną instalację, aby móc cieszyć się wieloletnią ochroną. Do dodatkowych oszczędności może przyczynić się fakt, że produkty te pozwalają na naturalne chłodzenie mieszkania po zmroku (w przypadku chłodniejszych nocy), dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji.

 

Moskitiery są bardzo łatwe w montażu i najczęściej nie ma potrzeby wiercenia podczas instalacji. Każdy bez problemu poradzi sobie z całym procesem niezależnie od rodzaju produktu. 
 

Jakie są rodzaje moskitier?

 

 

W sprzedaży można spotkać różne typy moskitier, które dostosowuje się do potrzeb i warunków. Najczęściej wybierane są:

 

  • moskitiery ramkowe – montowane na stałe w ramie okna, są trwałe i estetyczne;

 

  • moskitiery na rzep – to rozwiązanie tymczasowe, łatwe w montażu i demontażu;

 

  • moskitiery rolowane – działające na zasadzie rolet, oferują wygodę użytkowania i są idealne dla osób ceniących funkcjonalność i nowoczesny wygląd.

 

 

Moskitiera ramkowa – jak działa?

 

 

Moskitiera ramkowa to solidna konstrukcja, która jest montowana bezpośrednio w ramie okiennej. Mocuje się ją teoretycznie na stałe, natomiast w razie potrzeby np. na zimę można ją bez problemu ściągnąć. Składa się z ramy wykonanej z metalu lub tworzywa sztucznego i naciągniętej na nią siatki moskitiery. Instaluje się ją przy pomocy sprężyn ze stali nierdzewnej do zewnętrznej ramy okna. 

 

A może moskitiera na rzep?

 

Moskitiera na rzep to praktyczne i elastyczne rozwiązanie. Montuje się ją, przyklejając rzepy dookoła ramy okiennej, a następnie przyczepiając do nich siatkę. Samoprzylepna, mocna taśma rzepowa umożliwia wygodny montaż, jak i demontaż. Jest on łatwy  i szybki, co  jest idealnym rozwiązaniem w przypadku potrzeby jedynie czasowego zabezpieczenia przed owadami. 

 

Moskitiera rolowana – wygoda i funkcjonalność

 

 

Moskitiera rolowana daje sporą wygodę i jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Działa na podobnej zasadzie co roleta kasetowa. Wyposażona w mechanizm sprężynowy umożliwia łatwe zwijanie i rozwijanie siatki. Bez problemu można ją zamontować samemu przy pomocy dołączonych do opakowania klipsów lub zaczepów. 

 

Moskitiera rolowana jest mocowana razem z prowadnicami po obu stronach okna. Dzięki temu zawsze pozostaje na miejscu i wygląda estetycznie. Idealnie wpasuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz m.in. dzięki obudowie, która maskuje cały mechanizm. Moskitiera rolowana jest także bardzo praktyczna – można ją szybko schować, gdy nie jest potrzebna, co wpływa na estetykę budynku. To zwiększa też trwałość samej siatki, chroniąc ją przed czynnikami atmosferycznymi.

 

 

Jaka moskitiera będzie najlepsza?

 

 

Wybór najlepszej moskitiery zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz warunków, jakie stwarza dany budynek. Moskitiera ramkowa może sprawdzić się w przypadku poszukiwania trwałego rozwiązania, które dobrze integruje się z oknami i nie wymaga częstego demontażu. Jest to szczególnie odpowiedni wybór dla domów, gdzie istnieje potrzeba ciągłej ochrony przed owadami np. umiejscowionych w pobliżu lasu czy jezior. Należy jednak pamiętać, że sprawdzi się jedynie jako rozwiązanie do okien, a nie drzwi balkonowych czy tarasowych.

 

Moskitiera na rzep to doskonała opcja dla tych, którzy preferują elastyczne rozwiązania i możliwość łatwego demontażu, dlatego sprawdzi się świetnie w przypadku drzwi balkonowych czy tarasowych. Można ją też stosować np. w wynajmowanych mieszkaniach lub domach, jako tymczasowe i nieinwazyjne rozwiązanie. 

 

Natomiast moskitiera rolowana to wybór dla osób, które cenią sobie przede wszystkim wygodne i estetyczne rozwiązania. Opcja ta sprawia, że siatka nie musi cały czas być widoczna w oknie. Można w razie potrzeby ukryć ją, co sprawia, że jest to również doskonały wybór do drzwi balkonowych i tarasowych.