Młode Polki szybciej wyprowadzają się z domu. Polscy mężczyźni to "bamboccioni"?

W UE średni wiek opuszczenia domu przez młodych ludzi oscyluje wokół 26 lat, czyli zaraz po studiach. Polacy natomiast są bardziej przywiązani do domowych pieleszy i wyruszają na swoje średnio dwa lata później. Ale polską średnią zawyżają mężczyźni, bo panie nie odbiegają od średniej europejskiej.

Według danych Eurostatu Polki wyprowadzają się z rodzinnego domu o ok. dwa lata wcześniej niż chłopcy. 

Europejskie kobiety górą

Zarówno Polki, jak i Polacy znajdują się powyżej średniej unijnej pod względem szybkości wyprowadzania się z rodzinnego domu. Według badań Eurostatu Polki opuszczają rodzinne gniazdo w wieku niemal 27 lat (26,9), przy średniej wynoszącej 25,4. 

Młodzi Polacy potrzebują na usamodzielnienie się prawie dwóch lata więcej, ponieważ od rodziców wyprowadzają się dopiero mając 29,2 roku. Obie grupy znajdują się powyżej unijnej średniej, czyli opuszczają rodzinny dom relatywnie późno. 

Czy polscy mężczyźni mogą być uznawani za słynnych włoskich bamboccioni? Według statystyk Eurostatu tylko w Szwecji mężczyźni przodują w szybkości wyprowadzki. Jest to też nacja, która najszybciej spośród analizowanych opuszcza dom. Średnio jeszcze przed ukończeniem 20. roku życia. W pozostałych krajach to panie wyprowadzają się ok. dwóch lat wcześniej niż mężczyźni.  

Może to kwestia pracy?

Wyprowadzka z domu rodzinnego jest ściśle powiązana z podjęciem pierwszej pracy. Według danych z 2018 roku pod tym względem Polki znajdują się mniej więcej w połowie stawki i rozpoczynają życie zawodowe w wieku 23 lat (przy średniej unijnej 22,3). Ale, co ciekawe, przodują tu mężczyźni, którzy pracują średnio od 21 roku życia (przy średniej 21,5). 

Widać więc wyraźnie, że choć Polki szybciej opuszczają rodzinny dom, to pracę rozpoczynają później niż mężczyźni - różnica pomiędzy rozpoczęciem kariery zawodowej a wyprowadzką w obu przypadkach wynosi dwa lata. To zdecydowanie mniej niż średnio w Europie. Może to z jednej strony świadczyć o większej samodzielności, ale z drugiej - o słabych warunkach mieszkaniowych polskich rodzin.

Albo rodziny?

Być może istnieje związek między wyprowadzką od rodziców a wiekiem założenia rodziny? Według danych Eurostatu Polka wychodzą za mąż w wieku średnio 27 lat, a mężczyzna w wieku niemal 30. Świadczy to o tym, że statystyczna Polka żeni się z mężczyzną starszym średnio o dwa i pół roku. 

Wytłumaczeniem może być również nacechowanie kulturowe obu płci. To właśnie od dziewcząt w większości przypadków wymaga się utrzymania porządku w domu, gotowania i dbania o siebie. Chłopcy do późnego wieku nie zaprzątają sobie tym głowy, ponieważ w pracach domowych często są wyręczani przez matki.