Mimo że mniej zarabiają, to właśnie kobiety spłacają bardziej rzetelnie kredyty mieszkaniowe

Kobiety w Polsce mniej zarabiają od mężczyzn, to nie obiegowa opinia, lecz fakt. A mimo to są bardziej skrupulatne w płaceniu rat kredytów mieszkaniowych, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Problem ze spłatą raty na czas ma mniej niż 1 proc. kobiet. A należy pamiętać, że statystycznie to właśnie dla pań wysokość rat jest bardziej odczuwalna ze względu na dysproporcje w wysokości wynagrodzeń.  

W latach 2020 -2022 prawie 102 tys. kobiet zdecydowało się na samodzielny zakup nieruchomości na kredyt, wynika z danych BIK. Takie wyzwanie nie jest łatwe, ponieważ kobiety w Polsce mniej zarabiają. Ale najwidoczniej szkopuł tkwi w rozsądnym gospodarowaniu posiadanym budżetem.  

Panie pożyczają na mieszkanie

W ciągu ostatnich trzech lat decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego w pojedynkę podjęło 232 112 osób w Polsce. 44 proc. tej grupy stanowią kobiety, czyli 101,8 tys. osób. Średnia wartość indywidualnego kredytu hipotecznego pań wynosiła 265 158 zł. To kwota niższa o 9 proc. od średniej wartości jednoosobowego kredytu mieszkaniowego panów.

 

Wśród pań najczęściej na samodzielny kredyt mieszkaniowy decydują się mieszkanki województwa mazowieckiego (21 proc.). Dwa razy mniej takich kredytobiorczyń mieszka na Dolnym Śląsku, 10 tys., a więc plasują się pod tym względem na drugim miejscu. Najmniej pań, które samodzielnie zaciągnęły kredyt hipoteczny to mieszkanki woj. świętokrzyskiego, których było tylko 1 666.

- Nie ulega wątpliwości, że kredyt to poważne obciążenie dla domowego budżetu. I statystycznie jest to większe wyzwanie dla pań niż panów. Wpływa na to dysproporcja w wysokości wynagrodzeń, tzw. „gender pay gap”. Według metodologii i szacunków GUS wynosi on 4,8 proc., choć w przedsiębiorstwach prywatnych jest zdecydowanie wyższy. Wartość miesięcznych dochodów i kosztów utrzymania gospodarstwa domowego przekłada się na zdolność kredytową. Mniej kobiet może sobie pozwolić na kredyt w ogóle, a tym bardziej podjąć decyzję o zaciągnięciu wieloletniego kredytu mieszkaniowego w pojedynkętłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

I spłacają bardziej skrupulatnie

Spośród 101,8 tys. Polek, jedynie 820 spóźniło się o 30 dni ze spłatą raty na czas, wynika z danych udostępnionych przez BIK. Stanowią one 0,8 proc. wszystkich kredytobiorczyń, posiadających w pojedynkę kredyt na nieruchomość. Dla porównania, spóźnialskich mężczyzn było 1451, a ich odsetek w łącznej liczbie spłacających hipotekę „sam na sam” wynosił 1,1proc.

 

Zdjęcie główne: Julia Caesar on Unsplash