Milionowe wsparcie dla inwestycji, dzięki której mieszkanie będzie tańsze. "Tego typu inicjatywy są szczególnie ważne"

W Sieradzu rusza budowa domu z 48 lokalami o wysokim standardzie i niskim czynszu. Wsparcie państwa przy tej inwestycji wynosi blisko 13,5 mln zł, czyli 80 proc. jej wartości.

W Sieradzu powstaje nowy budynek z 48 lokalami komunalnymi o wysokiej jakości i przystępnej cenie. Inwestycja jest współfinansowana przez państwo w ramach programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Dotacja rządowa wynosi prawie 13,5 mln zł, co stanowi 80 proc. wartości całego przedsięwzięcia. Budowa ma się zakończyć do końca tego roku.

 

- Rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego nie skupia się tylko na dużych aglomeracjach. W takich miastach jak Sieradz tego typu inicjatywy są szczególnie ważne, bo rynek mieszkaniowy jest tu nieduży, a dotacje państwa umożliwiają powstanie lokali dla tych, których nie byłoby stać na wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych. W ciągu ostatnich dwóch lat obserwujemy skokowy wzrost zainteresowania naszym wsparciem, dzięki czemu w tym czasie  utworzono aż 12,6 tys. mieszkań. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy 1,65 mld zł – wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w komunikacie opublikowanym na stronach resortu. 
 

 

Urzędnicy uruchamiają kalkulatory

Nowy dom przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego będzie miał pięć kondygnacji i dwa lokale dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Mieszkania będą miały od 30 do 50 metrów kwadratowych powierzchni i będą wyposażone w ogrzewanie podłogowe, wentylację mechaniczną i instalację fotowoltaiczną.

 

Program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Program obejmuje nie tylko duże miasta, ale także mniejsze miejscowości takie jak Sieradz.

 

Woda to cenny zasób

- Wybudowane w Sieradzu mieszkania będą dostępne dla tych, których na własne lokum nie byłoby stać. Dzięki zamrożeniu wysokości czynszów na poziomie nieco ponad 6 zł za mkw. miesięczna opłata za lokal o powierzchni 50 mkw. będzie wynosiła nieco ponad 300 zł (bez mediów). Dla porównania, komercyjny wynajem takiego mieszkania w Sieradzu to koszt ok. 1500 zł, a trzeba tego jeszcze doliczyć media i inne opłaty - zapewnił szef resortu rozwoju.