Mają 600 pustych mieszkań. Ale mieszkać w nich nie wolno

W Szczecinie obserwuje się spadek liczby pustostanów mieszkalnych. Obecnie jest ich około 600. Mieszkać w nich jednak nie wolno - poza drobnymi wyjątkami. Spośród lokali będących własnością władz lokalnych jedynie 31 jest gotowych do zamieszkania

Miasto otrzymało do tej pory ponad 4,3 mln zł wsparcia rządowego na wyremontowanie posiadanych przez siebie mieszkań. Liczby jasno jednak pokazują, że to kropla w morzu potrzeb. Środki pozwoliły na remont jedynie 21 mieszkań - podaje serwis wSzczecinie.pl. Wyjaśnia też, że trwa przygotowanie kolejnych 30 lokali do wynajmu, a w planach jest remont 44 mieszkań.

Miliony wydane, potrzeba miliardów

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych ma pod swoimi skrzydłami całkiem sporo nieruchomości - dokładnie 4334. Władze przekonują, że robią, co mogą, by zwiększyć dostępność mieszkań. Miasto planuje wynajem 233 lokali po remoncie, 178 lokali ma być wynajętych w zamian za remont, a 70 lokali jest przeznaczonych do prywatyzacji. 

 

Radny Andrzej Radziwinowicz cytowany przez serwis podkreśla, że pustostany to niewykorzystany potencjał, który może zwiększyć ofertę lokali na wynajem i stanowić alternatywę dla najmu komercyjnego. 

 

Problem z pustostanami mają też inne miasta. Według danych OECD w Polsce około 11 proc. mieszkań na wsiach stoi pustych, a w miastach jest to około 5,5 proc. Dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku są nieco inne. Wykazały, że w Polsce około 12,1 proc. mieszkań było pustych, co stanowi około 1,86 mln lokali.

 

Eksperci podkreślają, że w Czechach, Słowacji i Rumunii problem pustostanów, zwłaszcza na wsiach, jest znacznie większy, z udziałem niezamieszkanych domów na poziomie 30-40 proc. w niektórych miejscowościach. W Polsce luka mieszkaniowa jest jednak na tyle duża, że każdy lokal jest na wagę złota. 

 

Nie zapowiada się też na to, by problem był szybko rozwiązany. Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w następnej dekadzie odsetek pustych lokali i domów w Polsce może wzrosnąć.

Tu jest najwięcej pustostanów

Największe wyzwanie w kwestii pustostanów stawia przed nami Małopolska, gdzie 14,8 proc. mieszkań pozostaje niezagospodarowanych. Nie ustępuje jej Podlasie z podobnym wskaźnikiem 14,7 proc., a także Lubelszczyzna, gdzie 13,5 proc. lokali świeci pustkami. To jednak nie koniec listy regionów zmagających się z tym problemem - Mazowsze również odnotowuje wysoki odsetek pustych mieszkań, sięgający 13,7 proc.

 

Ale to nie tylko wyzwanie dla tych najbardziej dotkniętych województw. Mieszkańcy Dolnego Śląska również muszą zmierzyć się z faktem, że 11,4 proc. ich mieszkań pozostaje niezamieszkanych. Podobne obawy mają mieszkańcy Zachodniopomorskiego, gdzie pustostany stanowią 11,8 proc., a także Wielkopolski ze wskaźnikiem 10,8 proc. Wysoki wskaźnik pustostanów dotyka również Śląsk, gdzie 10,4 proc. mieszkań oczekuje na lokatorów.

 

Fot. Curtis Adams