Ma trzy mieszkania, ale jest bezdomna. Lokatorzy są jej dłużni 23 tys. dol.

Mieszkanka USA nie może korzystać z własnych nieruchomości i sama stała się bezdomna. W kraju wciąż bowiem obowiązuje zakaz eksmisji, nie można wyrzucić z własnego mieszkania nawet osób, które nie płacą za czynsz. - Nie rozumiem, dlaczego moja prywatna własność została oddana komuś za darmo - komentuje pokrzywdzona. Zaległości z czynszem ma już 6,5 obywateli Stanów.

Czy można posiadać nieruchomości, a mimo to mieszkać w samochodzie? Można. Dowodzi tego sytuacja mieszkanki USA, która pomimo tego, że posiada trzy lokale, sama musi mieszkać w samochodzie.

Wszystko przez nieuczciwych lokatorów, którzy nie płacili swoich należności. Uzbierało się ich całkiem sporo - 23 tys. dolarów, co stanowi równowartość 87 tys. zł - donosi Newsweek.

Ma trzy mieszkania, ale jest bezdomna. Lokatorów chroni prawo

Sytuację kobiety, która jest weteranką, skomplikowało prawo wprowadzone w 2020 roku. Podobnie jak w Polsce wstrzymano bowiem możliwość eksmisji. Lokatorzy, którzy nie płacą, są więc bezkarni.

W odróżnieniu od polskiego rządu amerykański Kongres uchwalił rekompensaty dla właścicieli nieruchomości, którzy nie mogą ani ściągnąć czynszu, ani pozbyć się niepłacących lokatorów. Właścicielka nieruchomości wciąż jednak pomocy się nie doczekała, bo wypłaty są rozliczane w bardzo wolnym tempie. Do tej pory stan Nowy Jork, gdzie kobieta ma swe mieszkania, rozdysponował jedynie 8 proc. z kwoty 2,6 mld dol. przeznaczonej na wsparcie właścicieli. 

Kobieta nie kryje rozczarowania całą sytuacją. - Nie rozumiem, dlaczego moja prywatna własność została oddana komuś za darmo. Kupiłam tę nieruchomości, wyremontowała je własnym potem i krwią - stwirdziła kobieta cytowana przez CBS. 

 
Lokatorka: To przez koronawirus

Amerykańskie media cytują też jedną z dłużniczek. - Źle mi ze świadomością, że nie zapłaciłam, ale nie byłam w stanie - powiedziała jedna z kobiet, która zalega z czynszem. - Dwukrotnie przechodziłam COVID-19, wirus nas wszystkich dotknął, miały go dzieci i mąż. Boję się, że kiedy zakaz eksmisji zostanie w końcu zniesiony, wszyscy staniemy się bezdomni - powiedziała. 

Niewiele jednak wskazuje na to, że sytuacja lokatorów i właścicieli w najbliższym czasie się zmieni. Dowód, to decyzja gubernatora Kolorado, który kilka dni temu przedłużył zakaz eksmisji o 30 dni. W Polsce przepisy, które zakazują eksmisji lokatorów, będą obowiązywać co najmniej do wiosny - jesienią zaczyna się bowiem coroczny okres ochronny. 

Prezydent USA Joe Biden przedłużył okres ochronny w rejonach, w których wskaźnik zachorowań jest wysoki, do 3 października. Kryterium przyjęte przez amerykańską administrację w praktyce obejmuje jednak 80 proc. hrabstw. Z czynszem z powodu COVID-19 zalega obecnie w Stanach Zjednoczonych 6,5 mln osób. 

 

Zdjęcie główne: Fot. MIKI Yoshihito (Wikimedia/CC 3.0)

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble