Łóżko tapicerowane do sypialni. Jakie wybrać?

Bez wątpienia łóżko to mebel numer jeden w sypialni. Modele tapicerowane z dekoracyjnym wezgłowiem nie tylko efektownie wyglądają, ale są świetnym pomysłem, gdy lubimy czytać lub oglądać telewizję przed snem. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego łóżka.

Czym jest łóżko tapicerowane? To łóżko, którego boki i zagłówek (niektóre modele nie mają zagłówka) jest obity materiałem. Łóżkiem tapicerowanym jest także łóżko kontynentalne, ale oba modele różnią wysokością.

Wygląd zagłówka – jego kształt i forma – w znacznym stopniu wpływają na to, do jakiej aranżacji łóżko będzie pasowało. Tapicerowane zagłówki bez zdobień lub z prostymi przeszyciami przypominającymi na przykład prostokąty sprawdzą się w nowocześnie urządzonej sypialni. Natomiast wezgłowia pikowane w romby z ozdobnymi guzikami pasują bardziej do sypialni klasycznych.

>>> Planujesz remont? Wszystko co potrzebne znajdziesz na Merkury Market

I tu praktyczna wskazówka. Jeśli chcemy umieścić łóżko tapicerowane lub kontynentalne w sypialni na poddaszu, sprawdźmy jego wysokość wraz z zagłówkiem, czy zmieści się tam, gdzie planowaliśmy jego ustawienie.

Łóżko tapicerowane z pojemnikiem na pościel czy z szufladami?

Jak już wspomniano łóżka tapicerowane i łóżka kontynentalne wyglądają podobnie, ale różnią się wysokością. Łóżko kontynentalne jest znacznie wyższe, dzięki temu łatwo się z niego wstaje. Wysokość łóżka kontynentalnego wynika z jego budowy. Składa się ono ze skrzyni, która może być pusta w środku lub zawierać dodatkowy materac. Następna warstwa to materac zasadniczy (bonellowy lub kieszeniowy ) oraz materac nawierzchniowy (tzw. toper, który może mieć zdejmowany pokrowiec do prania w pralce). Takie rozwiązanie ma zapewnić nam komfortowy sen.

Z kolei łóżka tapicerowane mają fabrycznie zamontowany stelaż, ale materac najczęściej należy do nich dokupić (jego wymiary podane są w specyfikacji mebla).

Wielu producentów wyposaża skrzynie łóżek tapicerowanych i kontynentalnych w pojemnik na pościel z automatem wspomagającym rozkładanie. Dzięki temu zyskujemy sporo miejsca do przechowywania na przykład dodatkowych poduszek czy kołdry dla gości bądź innych dużych przedmiotów niemieszczących się w szafie. Pojemnik może być otwierany do góry lub na boki.

Kolejna opcja to skrzynia z szufladami – wysuwanymi po bokach i/lub z przodu. Jest ona polecana tym użytkownikom, którzy nad ilość dostępnego dodatkowego miejsca przedkładają możliwość segregacji przechowywanych w nich rzeczy. Zależnie od modelu łóżko ma dwie, trzy lub cztery szuflady. Wybierając wariant z szufladami warto pamiętać o tym, żeby pozostawić wolną przestrzeń z przodu i/lub boku łóżka, aby mieć dostęp do wnętrza szuflady.

Łóżka sypialniane tapicerowane. Optymalne wymiary łóżka tapicerowanego

Najwięcej na rynku dostępnych jest łóżek tapicerowanych w wersji dwuosobowej, co nie oznacza że nie znajdziemy modelu jednoosobowego. Niektóre modele dwuosobowe są złożone z dwóch łóżek jednoosobowych i połączone wezgłowiem. Umożliwia to rozsunięcie łóżka na boki, aby odkurzyć pod nim podłogę.

Jeśli chodzi o wymiary łóżka, to im więcej miejsca do spania, tym wygodniej. Dlatego minimalna szerokość łóżka (a właściwie umieszczonego w nim materaca) dla jednej osoby dorosłej to 90 cm, dla dwóch – 160 cm. Długość zaś powinna być o około 20 cm większa niż wzrost użytkownika.

Oczywiście kupując łóżko należy uwzględnić metraż sypialni. Pamiętajmy też, że zbyt duże i masywne łóżko przytłoczy aranżację wnętrza. Należy również uwzględnić do niego wygodny dostęp.

Łóżko tapicerowane – zagłówek i boki. Jakie obicie wybrać?

Łóżka tapicerowane mogą być pokryte tkaniną obiciową lub ekoskórą. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?

Jeśli chodzi o tkaniny to dostępne są takie, które w procesie produkcji pokryte są specjalnymi preparatami, chroniącymi je przed wnikaniem zabrudzeń do ich wnętrza. Dzięki temu łatwo będzie usunąć większość zanieczyszczeń używając wyłącznie wody i miękkiej ściereczki. Są też materiały o właściwościach hydrofobowych – wtedy rozlana ciecz nie wniknie od razu w głąb tkaniny, tyko w postaci kropel zbierze się na jej powierzchni, więc łatwo je usuniemy.

Jednak zdaniem niektórych znacznie bardziej elegancko wyglądają łóżka tapicerowane pokryte ekoskórą. Materiał ten to doskonały wybór dla alergików, gdyż wystarczy go czyścić wilgotną ściereczką, a plam z długopisu czy flamastrów pozbędziemy się za pomocą szkolnej gumki. Nie zapominajmy jednak o tym, że ekoskóra będzie chłodna w dotyku, w przeciwieństwie do tkaniny obiciowej.

Na Abra Meble można znaleźć ładne i modne meble tapicerowane.