Lepiej nie zostawiać szukania fachowców na ostatnią chwilę

O tym, jak trudno znaleźć dobrych fachowców w wykończeniówce, wie każdy, kto mierzył się z tym zadaniem. Na najlepszych trzeba czekać nawet dwa lata. Ale jak się okazuje, nie zawsze solidność wykonawców remontów jest najważniejsza. 

Blisko co trzeci inwestor uznał znalezienie wykonawców za jeden z najtrudniejszych elementów w procesie stawiania domu – wynika z Raportu o budowie domów z 2021 roku, przygotowanego przez Oferteo.pl.

Trzeba czekać

Wśród remontowych wyzwań, czas oczekiwania na wykonawców jest jednym z najważniejszych. Według badań w 27 proc. przypadków na rozpoczęcie realizacji trzeba było czekać od 2 miesięcy do nawet pół roku. Często okres ten wynosił od 2 do 4 tygodni (21 proc.) oraz od 1 do 2 miesięcy (20 proc.).

 

Zaledwie 13 proc. osób budujących dom mogło liczyć na podjęcie prac w przeciągu tygodnia. Powyżej 6 miesięcy czekało zaledwie 9 proc. badanych. Innym ciekawym wnioskiem z badań jest fakt, że dla 23 proc. ankietowanych problemem było również sprawowanie nadzoru nad pracą ekipy budowlanej.

Liczy się nie tylko czas

W wielu z nas pokutuje myślenie, że to pieniądze i czas najbardziej wpływają na wybór konkretnej ekipy. Ale według najnowszych badań, najważniejszym aspektem decydującym o wyborze ekipy są... referencje! Tak odpowiedziało aż 49 proc. badanych. 

 

Następnie patrzymy na cenę usługi (43 proc.) odpowiedzi oraz na dobre wrażenie w bezpośrednim kontakcie - deklaruje tak, 41 proc. badanych. Dostępność w oczekiwanym terminie to atut jedynie dla 37 proc. ankietowanych. 

– Szukając wykonawców do budowy domu, warto wziąć pod uwagę opinie poprzednich klientów. Radziłbym również dokładne porównanie cen takich usług u różnych firm. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze stron internetowych, które oferują możliwość wystawiania ocen wykonawcom i kontaktu z nimi. Można wtedy z wyprzedzeniem ustalić np. przewidywane koszty inwestycji – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.