Kurczaki ogrzeją nasze domy? Przełomowy pomysł szwajcarskich naukowców

Zespół badaczy z Politechniki Federalnej w Zurychu i Nanyang Technological University w Singapurze opracował nowatorski sposób wykorzystania odpadów z przemysłu drobiarskiego, m.in. piór kurzych. Można ich użyć - skracając opis skomplikowanej technologii - do produkcji prądu. Innowacja może zrewolucjonizować sektor energetyczny i przyczynić się do dalszej redukcji emisji dwutlenku węgla. Właściciele nieruchomości z pewnością by na tym skorzystali.

Przemysł drobiarski, szczególnie hodowla kurczaków, generuje ogromne ilości odpadów, wśród których znaczącą część stanowią pióra.

 

Zamiast traktować je jako odrzut, można wykorzystać je do czegoś wyjątkowo użytecznego. Jak donosi National Geographic, naukowcy z Zurychu i Singapuru chcą wykorzystać niepozorne pióra w procesie wytwarzania energii. Proces - przynajmniej na etapie badań - nie tylko jest ekologiczny, ale także ekonomiczny.
 

Keratyna - klucz do innowacji

Kluczem do sukcesu okazała się keratyna - białko, które stanowi aż 90 proc. składu piór kurzych. Naukowcy odkryli, jak ekstrahować keratynę z piór i przekształcać ją w ultracienkie włókienka. Te z kolei służą do produkcji membran do ogniw paliwowych. Co więcej, proces ten okazał się trzykrotnie tańszy niż produkcja tradycyjnych membran.

 

Dlaczego użycie keratyny jest tak istotne? Nowa technologia nie tylko zastępuje toksyczne substancje naturalnymi, ale również zapobiega emisji dwutlenku węgla. Przy wytwarzaniu tradycyjnych membran powstaje go dużo. Co więcej, nowa membrana może okazać się kluczowa dla produkcji wodoru - wykorzystywanego jako źródło energii. Zastosowanie nowej membrany może uczynić go bardziej efektywnym.

Znaczenie innowacji dla właścicieli nieruchomości

Koszty ogrzewania stanowią znaczący wydatek dla właścicieli nieruchomości. Dlatego wszelkie innowacje, które mogą pomóc w obniżeniu tych kosztów, są niezwykle cenne. Wykorzystanie piór kurzych do produkcji prądu to krok w kierunku zrównoważonego i ekonomicznego rozwoju. W perspektywie długoterminowej może to przynieść znaczne oszczędności, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego.

 

Naukowcy znajdą też zapewne sposób, by nowe źródło energii wykorzystać nie tylko do ogrzewania domów. Miejmy nadzieję, że wysiłki naukowców przyniosą skutek.