Kupić mieszkanie na wynajem w 2020 roku? 40 proc. właścicieli wciąż wierzy w zysk z lokatorów

Mieszkania są kupowane w Polsce niemal w połowie przypadków na wynajem. Czy inwestycje tego typu mają sens w 2020 roku? Według eskpertów nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach doszło do zahamowania cen. Koszty wynajmu rosną szybciej, niż ceny mieszkań.

Wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się, czy zakup mieszkania w roku 2020 może być opłacalne. Lokale drożeją nieustannie od kilku dobrych kwartałów. Czy ten trend się utrzyma?

Niemal połowa lokali kupowanych na wynajem

Eksperci portalu rynekpierwotny.pl twierdzą, że na trend spadkowy na rynku nieruchomości nie ma co liczyć przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy. Od stycznia do października deweloperzy oddali bowiem blisko 15 proc. mieszkań więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Na te dane nakładają się informacje z NBP, wedle których w III kwartale 2019 roku liczba kredytów hipotecznych wzrosła.

Koszt wynajmu rośnie szybciej niż ceny mieszkań

Z danych Narodowego Banku Polskie wynika też, że 40 proc. mieszkań zostało zakupionych, by je wynająć. Spora część inwestorów wciąż zatem wierzy w zysk z inwestorów. Wszystko przez to, że ceny wynajmu rosną szybciej niż ceny mieszkań.

Z wrześniowego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że koszt najmu 50 metrów kw. w Warszawie to - bez opłat administracyjnych i opłat za liczniki - 2864 zł. Niemal tyle samo co w Berlinie, gdzie - w przeliczeniu na złotówki - koszt najmu takiej samej powierzchni to 2882 zł.

Nowe mieszkanie wynajmiesz drożej

Wzrost cen wynajmu małych mieszkań sięgnął 10 proc. rok do roku. Są jednak miasta, w których ceny poszybowały w górę jeszcze wyraźniej -  w Toruniu o 25 proc., w Łodzi o 16,  a w Szczecinie o 15.

Eksperci zwracają też uwagę na fakt, że nowe mieszkania podnoszą średnią cenę najmu. Rynkowa praktyka wskazuje bowiem, że można za nie uzyskać wyższą cenę.

Chcesz zainwestować w mieszkanie na wynajem? Najlepsze oferty znajdziesz na Domiporta.pl