Kuchnia w kształcie litery L. Sprawdź, jak funkcjonalnie zaprojektować kuchnię w takim układzie?

Wybór odpowiedniej aranżacji nie jest łatwy. Kiedy mamy do czynienia z nietypowym kształtem. Kuchnia w kształcie litery l może być wyzwaniem. Nowoczesne kuchnie przewidują jednak taki wariant aranżacyjny. Co zatem musimy wziąć pod uwagę, biorąc pod uwagę? Najważniejsza jest oczywiście strefa gotowania. To tu znajdzie się kuchenka, wyciąg.

Polacy kochają swoje kuchnie. Jak wybrać szafki?

 

Musimy być świadomi położenia tych elementów, bo położenie komina, do którego uchodzi wyciąg, może zaważyć na całej aranżacji. Urządzić kuchnię warto więc tak, by nie tylko była ładna, ale dobrze wentylowana. Kuchnia jest w polskich domach jednym z najistotniejszych pomieszczeń.

domiporta
Szafka Kuchenna Glamour
Sprawdź
domiporta
Szafka kuchenna Glamour 40
Sprawdź
domiporta
Szafka Kuchenna Glamour11
Sprawdź
domiporta
Szafka kuchenna Glamour 41
Sprawdź

Aranżacja kuchni w kształcie litery L daje sporo możliwości

 

Wygodne rozplanowanie kuchni jest konieczne już na etapie projektowania. W klasycznych kuchniach mamy więcej swobody, konieczność zaprojektowania kuchni w kształcie litery l niesie ze sobą pewne ograniczenia. Zabudowa kuchenna musi być zaprojektowana tak, by zyskać kilka centymetrów wolnej przestrzeni. To szczególnie ważna, gdy wąska kuchnia nie pozwala nam na zbyt wiele. Kuchenną wyspę łatwiej umieścić będzie nam w przestronnym domu, a nie w niewielkiej kuchni. Przy wyborze mebli kuchennych istotny jest też typ mechanizmów. Meble z wysuwanymi szufladami to standard, ale pamiętajmy, że każdy z nich ma inne parametry obciążeniowe, swobodę pracy etc. Z tych samych względów odpowiednio zaprojektować musimy ciąg szafek.

 

Musimy też pamiętać, że sporo czasu będziemy spędzać nad blatem roboczym. Ten znajdujący się przy krótkim boku możemy nazwać blatem pomocniczym. Wybór mebli kuchennych musi uwzględniać to, że właśnie nad tym blatem umieścić musimy szafki wiszące. 

 

Nie mniej ważna jest strefa zmywania. Problemem może być wybór odpowiedniego zlewu kranu, innych elementów wyposażenia. Istotną kwestią jest też blat roboczy pomiędzy strefą gotowania i strefią zmywania. To tam umieszczać będziemy wszystkie składniki i przyprawy oraz niezbędne sprzęty. I tu sprawdzą się właśnie systemy narożne - idealnie optymalizują przestrzeń i pozwalają zniwelować jedną ze słabszych stron kuchni w omawianym układzie L.

Kilka stref to wyzwanie. Ale zalety kuchni "w L" są wielkie

 

Kuchnia musi być zaprojektowana tak, by codzienne wyzwania nie stanowiły dla nas problemów. Dlatego musimy pamiętać o rozwiązaniach takich jak szafki narożne, które sprawdzą się właśnie w kuchni w kształcie litery l. Niezbędne jest też odpowiednie oświetlenie. Oraz dbałość o to, by powierzchnię zachować w czystości. Projektując kuchnię w kształcie litery l, musimy przemyśleć również to, gdzie postawimy lodówką. Bo to właśnie zagięcie naszej kuchni powoduje, że mamy ograniczone możliwości projektowe. Pamiętajmy też, że kuchnia nawet jeżeli nie jest ona zbyt przestronna, może zyskać na przestrzeni. Jeżeli zwęzimy odpowiednio meble. 

 

Do sprawdzą się wszelkiego rodzaju organizery, pomocniki haczyki, koszyczki, które będą mogły znajdować się w odpowiednich miejscach. Mała kuchnia doceni te szczegóły w szczególności.

Kuchnia w kształcie L. To da się zrobić

 

Kuchnia w kształcie litery l ma spore zalety. To tu możemy bowiem wprowadzić zasadę trójkąta roboczego. Takie rozplanowanie stref, które pozwoli nam na wygodne gotowanie przy obracaniu się. Optymalna odległość również powinna być wzięta pod uwagę. Kuchnia w kształcie litery l sprawdzi się też, gdy chcemy jeść w pomieszczeniu. Jedną ścianę wolną możemy wykorzystać na ustawienie stołu. Oczywiście urządzenie w taki sposób wąskiej kuchni może być szczególnie trudne, ale nie niemożliwe. Wady kuchni na planie litery l są niestety w niektórych wypadkach aż nadto widoczne.

 

Kolejne wyzwanie szczególnie dla małej kuchni to strefa zapasów. Bez dostępu do nich trudno jest ugotować jakiekolwiek danie.

Kuchnia o idealnym układzie? Wybierz literę L

 

Literę L możemy zaprojektować bez względu na to, jaki typ mebli chcemy wybrać. Wciąż modny jest wysoki połysk, chociaż wykończenie matowe mają swoich zwolenników. To samo tyczy się tych, którzy optują za wysoką zabudową. A kolorystyka? Chętnie stosowana jest biel tak często spotykana w stylu skandynawskim. Połączenie bieli z innymi kolorami nie jest trudne. Aranżacje kuchni uwzględniają też inne style - w kolorze czarnym nasza kuchnia również może wyglądać olśniewająco.

 

Jak zatem zaaranżować kuchnię? Sprawdź zestawy mebli kuchennych Merkury Market. Znajdziemy tu nowoczesne meble do kuchni, które pozwolą stworzyć nam wymarzoną aranżację kuchni. Litery l nie trzeba się bać, gdy mamy do pomocy takich specjalistów. Szczególnie gdy w kuchni brakuje nie tylko przestrzeni, ale i światła. Kształt litery l