Królestwo za klimę! Polacy marzą o tym urządzeniu, ale nie wszędzie można je montować

 Lata stają się coraz bardziej upalne. Nic więc dziwnego, że klimatyzacja zyskuje na popularności. Montaż takiego urządzenia może nie nastręcza problemów doświadczonej ekipie, ale nie wszędzie można go dokonać. Sprawdź, czy w twoim mieszkaniu montaż jest możliwy!

Gdy średnia temperatura na zewnątrz ociera się o 30 stopni Celsjusza, w wielu mieszkaniach robi się nieznośnie gorąco. Można się ratować na wiele sposobów, ale jednym z najbardziej skutecznych jest po prostu zakup klimatyzacji. Tylko czy wszędzie można ją zamontować? Tłumaczymy!

Klimatyzacja klimatyzacji nierówna

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów klimatyzacji, z których możemy wybrać ten najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. Ze względu na budowę wyróżnia się cztery rodzaje klimatyzatorów. 

 

  • Klimatyzatory przenośne - zbudowane są z jednostki oraz elastycznego przewodu (zazwyczaj rury), którą wystawiamy za okno, drzwi lub na balkon i która odprowadza ciepłe powietrze. Taki klimatyzator wybierany jest najczęściej przez osoby, które nie dostały zgody od swojej spółdzielni na montaż klimatyzacji lub w tych miejscach, gdzie inny typ klimatyzacji nie może być zainstalowany (jak w kamienicach czy budynkach wpisanych na listę zabytków). Zaletą jest mobilność, łatwość instalacji (brak konieczności montażu), niższa cena i niewielkie rozmiary. Wśród wad wymienia się głośniejszą pracę i niższą sprawność.

 

  • Klimatyzatory typu split - zbudowane są z dwóch części, które znajdują się wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. W części zewnętrznej umieszczane są elementy, które są źródłem największego hałasu. Ten typ klimatyzatora umożliwia chłodzenie tylko jednego pomieszczenia. Jest to najpopularniejszy rodzaj klimatyzacji wybierany do schładzania mieszkań.

 

  • Klimatyzatory multisplit – zbudowane są na podobnej zasadzie co klimatyzatory split, z tą różnicą, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Mogą one pracować w systemie dwururowym (można wybrać tylko chłodzenie lub grzanie dla pomieszczeń) lub trzyrurowym (każda jednostka wewnętrzna działa wtedy niezależnie, jedna może grzać, pozostałe mogą ochładzać). Wybierana jest najczęściej w domach czy w firmach, gdzie konieczne jest doprowadzenie klimatyzacji do więcej niż jednego pomieszczenia (klimatyzacja domowa). Decyzja o zakupie takiego klimatyzatora powinna zapaść już na etapie projektowania domu, ponieważ późniejsze przeróbki mogą być kosztowne i nieopłacalne. Poprzednie klimatyzatory (kompaktowe, split i przenośne) zaliczane są do klimatyzacji pokojowej.

Ze względu na miejsce umieszczenia części wewnętrznej klimatyzatory pokojowe i domowe typu split i multisplit dzieli się na: kasetonowe, przypodłogowe, sufitowe i ścienne. Klimatyzatory kasetonowe instaluje się w przypadku sufitu podwieszanego, dzięki czemu jego lokalizacja może być dowolna - jest stosowany najczęściej w sklepach czy firmach. Przypodłogowe klimatyzatory przypominają nowoczesny grzejnik i mogą być mocowane w dowolnym miejscu. Klimatyzatory sufitowe (ścienno-przysufitowe) montowane są do konstrukcji stropowej, wybierane są zazwyczaj do wysokich pomieszczeń, ale nie gwarantują równomiernego rozprowadzania chłodnego powietrza.

Nie wszędzie można

W Polsce nie ma przepisów, które regulują zasady montażu klimatyzatorów, dlatego lokatorzy zdani są na decyzję administratorów lub zarządców budynków. Większość przepisów spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej ogranicza więc lokatorom swobodę w wyborze klimatyzacji. 

 

Zanim kupimy klimatyzator, musimy dowiedzieć się, jakie możliwości montażu przewiduje nasza spółdzielnia lub wspólnota. Następnie składamy wniosek z rysunkiem technicznym pokazującym miejsce montażu i czekamy na pisemną zgodę spółdzielni - czasem wymagana jest też zgoda architekta budynku lub sąsiadów (zwykle w przypadku wspólnoty mieszkaniowej). Warto dołączyć też informacje na temat wymiarów urządzenia i poziomu ich głośności. Zgoda administratora wymagana jest w przypadku montażu części zewnętrznej na elewacji, dachu, a czasem też balkonie (w zależności o tego, czy balkon rozumiany jest jako część wspólna). W przypadku odmowy jednym wyjściem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego.

 

Zdjęcie główne: P. L. on Unsplash