Koszt wychowania dziecka to 265 tys. zł. Jaką część z tego stanowi mieszkanie?

Eksperci z Centrum im. A. Smitha obliczyli, ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na wychowanie dziecka. W swoich szacunkach uwzględnili też tak niezbędny czynnik jak mieszkanie. Jest on istotnym elementem wydatków, które ponieść muszą rodzice lub opiekunowie. Co jeszcze składa się na "rachunek"?

Centrum im. Adama Smitha obliczyło koszt wychowania dziecka. Szacunkowo wynosi on 265 tys. zł. Jak podkreślają eksperci z uwagi na inflację, rosnące ceny surowców, paliw, realny koszt utrzymania potomka może być wyższy. Jak wyliczają ekonomiści większość, bo 80 proc. wydatków poświęcić trzeba na żywność, transport, łączność, edukację, ale i na mieszkanie. 

 

I właśnie ostatnia z pozycji odnotowała jeden z najwyższych wzrostów w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak wyliczają autorzy raportu cytowani przez Infor w 2021 największy wzrost cen w stosunku do grudnia 2020 roku nastąpił w kategorii Transport (o 22,7 proc.), Użytkowanie mieszkania (o 11,2 proc.). Wyraźnie droższa jest też żywność (8,7 proc.), łączność (o 5,4 proc.). Edukacja podrożała o 4,4 proc. 

Ekspert wskazuje na wydatki na mieszkanie

Naukowcy spytani o komentarz do raportu wskazują m.in. na koszty nieruchomości. Dr. Kamila Zubelewicza, wykładowcy Collegium Civitas, b. członka RPP, w rozmowie z serwisem zauważa, że "w kosztach posiadania dzieci należy uwzględniać także wydatki na powiększenie mieszkania, które jest przecież dobrem konsumpcyjnym". 

 

Przemysław Remin, ekspert Centrum im. Adama Smitha twierdzi, że :mimo szalonego globalnego wzrostu inflacji na świecie, w Polsce ograniczenie wydatków na dzieci z powodu wzrostu cen jest jeszcze śladowe. Dzieje się tak, ponieważ w Polsce dochody ludności rosną szybciej, niż wydatki na dzieci. Porównując wydatki na dziecko, z dochodem na osobę w gospodarstwie domowym, widzimy optymistyczną tendencję obrazującą bogacenie się rodzin" - czytamy w raporcie. 

Dzieci w Polsce

Dane statystyczne wskazują, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Częściowo za ten spadek mogą odpowiadać właśnie wysokie koszty utrzymania oraz problemy z dostępem do nieruchomości, które mogą się zwiększyć w obliczu wysokich stóp procentowych. W 2020 roku urodziło się w Polsce 355 tysięcy dzieci - znacznie mniej niż w roku 2019, kiedy to wskaźnik urodzeń wynosił 375 tys.

 

W poprzednich latach urodzeń było jeszcze więcej. W 2018 roku 403 tys., w 2010 r. 413 tysięcy , dekadę wcześniej aż 724 tys. - i to jeden z nielicznych w ostatnich dekadach boomów. Dzieci rodziło się też więcej za czasów młodości naszych rodziców i dziadków. W 1970 roku wskaźnik urodzeń sięgnął poziomu 530 tys. w 1955 roku ok. 795 tys.