Kościół dostał ziemię na Mazurach za darmo. Teraz wybuduje tam hotel. Radni "za"

Kościół otrzymał od państwa za darmo grunt w prestiżowym miejscu Mazur, teraz wybuduje tam hotel. O tej sprawie pisaliśmy, już w 2020 roku. Przeciw byli okoliczni mieszkańcy, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie przeszkody zostały pokonane, budowa ruszy już niedługo. Jak do tego doszło?

Jak ustalili redaktorzy serwisu OKO.press, kościół otrzymał od państwa grunty o łącznej wartości około 56 mln zł. Na wspomnianym gruncie miały powstać gospodarstwa rolne, ale ostatecznie stanie tam czterogwiazdkowy hotel ze SPA. Kościół pokonał wszystkie problemy. 

Grunt za darmo

12 stycznia radni gminy Stawiguda na specjalnej sesji rady zagłosowali za projektem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Rybaki. To właśnie tam, w okolicy pięknego Jeziora Łańskiego, kościół otrzymał od państwa kilkadziesiąt hektarów gruntów za darmo. 

 

Plan obejmuje łącznie 28 hektarów zlokalizowanych na opisywanym cyplu w kształcie koniczyny. 26 hektarów otrzymała Archidiecezja Warmińska, która planuje wybudować tam kompleks turystyczny złożony z czterogwiazdkowego hotelu, SPA oraz 28 domków letniskowych. 

Pokonali przeciwności

Kościół wspomniany grunt otrzymał już cztery lata temu, ale prac nie można było rozpocząć bez koniecznych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przeciw tak dużej inwestycji, w prestiżowej lokalizacji byli mieszkańcy. 12 tysięcy osób podpisało łącznie specjalną petycję "Chrońmy Jezioro Łańskie". 

 

Zdaniem mieszkańców planowana inwestycja będzie zbyt radykalną ingerencją w środowisko naturalne. Opisywany teren to w chwili obecnej głównie lasy i pola oraz niewielki staw, w którym żyją dziko bobry. 

 

 

Mieszkańców w ich zdaniu poparła na początku również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W swoim postulacie wskazywała zagrożenie dla żyjących nad jeziorem dzikich zwierząt. Jednak po wpisaniu do MPZP zapisu dotyczącego ochrony zwierząt na tym terenie oraz pozostawienie naturalnych legowisk w swoim miejscu, urząd odpuścił. 

 

Jak podają dziennikarze oko.press, otrzymana za darmo od państwa działka, została wyceniona przez spółkę utworzoną do budowy inwestycji na ponad 17 milionów złotych.

 

Zdjęcie główne: Widok z wyspy Dadaj / wikipedia / Stanisław Ludwiński