Komornicy będą licytować nieruchomości online. Wszystko przez brak chętnych do licytacji

Na aukcjach komorniczych można znaleźć prawdziwe rarytasy. Niestety, dopiero od tego roku można brać udział w licytacjach online. Od kilku miesięcy istnieje możliwość licytowania ruchomości (np. mebli, aut), a od minionej niedzieli także nieruchomości.

Po trzech latach, które minęły od zmiany w przepisach dotyczących elektronicznych licytacji, Krajowa Rada Komornicza uruchomiła wreszcie serwis aukcyjny, na którym można licytować też nieruchomości. 

Komornik online

Trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze w 2020 roku funkcjonował oficjalny serwis agregujący licytacje komornicze, ale była tam podawana jedynie informacja, gdzie należy się udać na licytację wraz z kilkoma ważnymi parametrami jak np. cena wyjściowa. Przez komputer jednak nie można było licytować.

 

Dopiero od marca 2020 istnieje serwis, na którym komornicy wystawiają swoje licytacje w pełni online. Każdy może wziąć w nich udział, z dowolnego miejsca w kraju za pośrednictwem np. komputera z dostępem do internetu. 

Wprowadzenie tego typu serwisu to element walki ze spadającym odsetkiem odzyskiwania długów. W najlepszym do tej pory roku 2013 odsetek odzyskanych pieniędzy przez komorników wynosił zaledwie 1,4 proc. wszystkich odzyskanych kwot. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił zaledwie 0,4 procent.

 

Innym istotnym powodem jest fakt, że w wielu przypadkach przedmioty i nieruchomości wystawiane na licytacjach były sprzedawane za cenę wyjściową. Brakowało po prostu chętnych na nabywania rzeczy pochodzących z komorniczych aukcji.

Do tej pory wymagało to od zainteresowanego sporo zachodu. Najczęściej musiał wpłacić wadium, a później osobiście stawić się w siedzibie odpowiedniego komornika i tam wziąć udział w samej licytacji. W przypadku nieruchomości często był wymóg dotarcia np. na wskazaną działkę. Teraz można to wszystko zrobić nie ruszając się zza biurka. 

Oferta nie powala - na razie

Możliwość licytowania nieruchomości ruszyła w niedziele i na chwilę pisania materiału można licytować jedynie 21 nieruchomości. To bardzo nieduża liczba biorąc pod uwagę, wszystkie licytacje prowadzone w kraju. Niestety, póki co, licytacje online nie są dla komorników obligatoryjne.

 

To pokłosie wymogu, że ruchomość bądź nieruchomość może trafić na licytację online jedynie na wniosek... wierzyciela. Ten często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że ma taką możliwość. 

Natomiast, jeżeli ktoś chce wziąć udział w licytacjach, musi założyć swój profil i tutaj pierwsza różnica w porównaniu do innych serwisów aukcyjnych, trzeba podać numer PESEL. Według założeń jeden profil może brać udział w wielu jednocześnie toczących się licytacjach, a ponadto można ustawić sobie powiadomienia, które poinformują o nowej ofercie spełniającej podane przez nas parametry.

Serwis licytacji komorniczych jest dostępny pod tym adresem.

 

Zdjęcie główne: elicytacje.komornik.pl