Komody do salonu, sypialni i do innych pomieszczeń — jak je wybrać?

Nowoczesne komody to bardzo praktyczne meble do przechowywania. Ze względu na różnorodność form, gabarytów i układów funkcjonalnych sprawdzają się w różnych pomieszczeniach i do różnych celów. Sprawdź więc, jak wybrać idealne komody do salonu, sypialni, na korytarz i do innych miejsc w domu.

Komoda — funkcjonalny mebel do przechowywania

 

Współczesne komody wyróżnia przede wszystkim niezwykłe bogactwo form, gabarytów i układów funkcjonalnych. Spotykamy modele wysokie i niskie, wąskie i szerokie, wyposażone w szuflady, szafki z drzwiczkami, otwarte półki, przeszklenia, a nawet moduły specjalne — np. barki. Dostępne są też komody w różnych stylach wnętrzarskich — zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych czy stylizowanych.

 

Tak duży wybór sprawia, że łatwo znaleźć modele odpowiednie do różnych celów i odmiennych aranżacji. Nowoczesne komody dawno przestały też być meblami wyłącznie na odzież. Wciąż z powodzeniem uzupełniają garderoby, ale są też doskonałą alternatywą dla szafek RTV, kredensów, regałów i wielu innych mebli.

 

Funkcjonalność komody nie zależy jedynie od gabarytów czy układu modułów, takich jak szuflady, szafki, półki itd. Ważna jest też sama konstrukcja mebla. W większości pomieszczeń doskonale sprawdzają się np. komody na wysokich nóżkach. Łatwo się pod nimi odkurza czy myje podłogi. Z drugiej strony wykorzystać można meble na cokole, pod które kurz i brud po prostu nie mają dostępu.

 

Prostsze sprzątanie zapewnią też gładkie fronty i korpusy pozbawione zakamarków, tłoczeń, gzymsów itd. Takie minimalistyczne formy doskonale odnajdują się w nowoczesnych aranżacjach, np. w stylu skandynawskim, loftowym lub modernistycznym.

 

W tradycyjnych i stylizowanych wystrojach lepiej sprawdzają się klasyczne komody z elementami dekoracyjnymi, choć i tu nie powinno się przesadzać. Forma powinna być elegancka i wysmakowana, a nie przesadna czy nachalna. Często wystarczą lekkie tłoczenia frontów, wysunięty gzyms przy blacie czy ozdobne uchwyty i okucia.

 

Wybór odpowiedniej komody zależy zatem w dużej mierze od stylu aranżacji pomieszczenia. Na szczęście różnorodność tych mebli dotyczy nie tylko wymiarów i układów funkcjonalnych, ale także wzornictwa. Bez trudu znajdą się więc komody odpowiednie do wnętrz nowoczesnych, klasycznych oraz stylizowanych.

Praktyczne i estetyczne komody do salonu

 

Komody do salonu mogą pełnić wiele funkcji, zależnie od wymiarów i formy. Są to meble idealne do przechowywania rzeczy różnego rodzaju, ale sprawdzają się także jako miejsce ekspozycji rodzinnych pamiątek, dekoracji i bibelotów.

Do salonu dobrze pasują więc komody średniej wysokości, których górny blat znajduje się nieco poniżej linii wzroku. Ustawione tu przedmioty będą doskonale widoczne i pięknie wyróżnione. Taka komoda do salonu często jest centralnym punktem aranżacji.

 

Większe komody mogą stać się elementem meblościanek czy modułowych zestawów meblowych. Modele wyposażone w otwarte półki zastąpią klasyczne regały a te z przeszkleniem przejmą funkcję kredensu lub witryny. Doskonałym wyborem do salonu (szczególnie połączonego z jadalnią) będzie też komoda z barkiem.

 

Niskie komody świetnie sprawdzają się z kolei jako szafki RTV. Na ich blacie górnym można postawić telewizor, dekodery satelitarne, konsolę do gier i inne elementy wyposażenia domowego centrum rozrywki. Jeśli takiego sprzętu jest więcej, wybrać można niską komodę z dodatkową otwartą półką, która zapewni więcej przestrzeni. Moduł zamknięte — szafki lub szuflady — doskonale sprawdzą się na kontrolery, baterie i rozmaite drobiazgi.

 

Dodatkowe miejsce do przechowywania może zapewnić wąska, wysoka komoda (w formie słupka), którą zastąpimy konsolę (wysoki stolik) przy sofie. Taki mebel ma funkcjonalny blat i szuflady lub półki za drzwiczkami na różne przedmioty, które chcemy mieć blisko miejsca wypoczynku.

 

Jak wybrać komodę do sypialni?

 

Komoda do sypialni to przeważnie mebel garderobiany, czyli przeznaczony na odzież. Sprawdza się w tej roli doskonale, ponieważ — w zależności od budowy — pozwala na przechowywanie różnych typów odzieży.

Modele z mniejszymi szufladami są idealne do organizacji i przechowywania bielizny czy dodatków, takich jak krawaty, apaszki, a nawet biżuteria. Większe komody do sypialni z obszerniejszymi szufladami lub półkami za drzwiczkami sprawdzą się na ubrania przechowywane w formie złożonej — t-shirty, bluzy, spodnie itd. Taki mebel doskonale współgra z niewielką szafą, w której będzie miejsce na wieszaki.

 

Jednak komoda do sypialni nie musi być jedynie meblem na odzież. Doskonale sprawdzi się również na pościel, przedmioty osobiste i inne gromadzące się w domu rzeczy.

 

Ciekawym pomysłem może być wykorzystanie komody do sypialni jako toaletki. Nad blatem wystarczy umieścić lustro, a szuflady i szafki w meblu wykorzystać na kosmetyki oraz rozmaite akcesoria wykorzystywane przy robieniu i zmywaniu makijażu czy innych czynnościach pielęgnacyjnych.

 

Komody do sypialni mogą też stanąć przy łóżku. Małe (wąskie i niskie) komody zastąpią klasyczne szafki nocne, przeważnie oferując więcej miejsca do przechowywania. Niski, ale szeroki model można też postawić w nogach łóżka. Odpowiednio dobrany może stać się wygodną ławeczką, na której można się przebrać rano i wieczorem. Sprawdzi się też do przechowywania pościeli.

 

Komody do innych pomieszczeń

 

Komody wykorzystać można również w innych pomieszczeniach. Doskonale sprawdzają się np. w korytarzu. Niskie modele będą świetne na buty i akcesoria do ich pielęgnacji. Mogą też służyć jako ławeczka do wygodnego zakładania obuwia. Większe komody na korytarz będą idealne na odzież sezonową czy akcesoria. Schowamy tu czapki, rękawiczki, szaliki, apaszki, ale również te drobiazgi, o których trzeba pamiętać, wychodząc z domu — klucze, dokumenty itp.

 

Niezwykle praktyczne są też komody młodzieżowe. Pokój dziecka pełni liczne funkcje — sypialni, miejsca zabaw, nauki czy przyjmowania gości. Dlatego wyposażenie powinno być wielofunkcyjne, bardzo praktyczne i ergonomiczne. Młodzieżowe komody łączą liczne moduły — półki, szuflady, szafki — dzięki czemu doskonale sprawdzają się jednocześnie na odzież, przybory szkolne i hobbystyczne czy różne pamiątki i bibeloty. Meble właściwie dopasowane do potrzeb i preferencji dziecka lub nastolatka zdecydowanie pomogą w zachowaniu porządku i dobrej organizacji wszystkich przedmiotów.

 

Dobre komody wykonane z odpowiednich materiałów i właściwie wykończone (by były odporne na wilgoć) wykorzystać można nawet w łazience. Różne układy szuflad i szafek pomogą w organizacji kosmetyków, chemii gospodarczej, ręczników i wielu innych elementów przechowywanych w łazienkach.

Jak widać, komody to meble niezwykle wszechstronne i uniwersalne. Odpowiednio dobrane pod względem wymiarów, układu modułów i wzornictwa sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i do przechowywania dowolnych przedmiotów.