Kominek w małym i dużym mieszkaniu - poradnik

Gdy pada deszcz, jest zimno, pada śnieg, każdy marzy, by znaleźć się w domu. By spełnić to marzenie, możemy sięgnąć po kominek. Także w mieszkaniu, w bloku, w kamienicy.

Kominek dla każdego wnętrza

Zastosowanie kominka da nam wyjątkowe źródło ciepła, pięknego koloru wypełniającego pomieszczenie. To również doskonałe rozwiązanie architektoniczne. Na rynku jest jednak wiele rodzajów kominków. Który wybrać? Czym się kierować? Czy zastąpią tradycyjne piece?

By móc korzystać z ciepła tradycyjnego kominka, musimy jednak spełnić określone prawem wymagania. Kominki mogą bowiem znajdować się w lokalu, który położony jest w budynku o wysokości maksymalnie czterech kondygnacji. Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, wynosi natomiast 30 metrów sześciennych.

Jeśli tych wymogów nie spełniamy, wciąż możemy cieszyć się niepowtarzalnym blaskiem i ciepłem kominka. Całkowicie legalny jest bowiem zarówno biokominek, jak i kominki "na diody LED".

Kominek w mieszkaniu - co wybrać, na co zwracać uwagę

Rozważając budowę kominka, warto znać podstawowe pojęcia. Wkłady kominkowe to jedno z nich - jest nim żeliwny lub stalowy "piec", który wkładamy w ścianę. To on "produkuje ciepło". Nowoczesny kominek dysponuje regulatorem ciągu, w tym całkowicie automatycznym, ma też możliwość dopływu świeżego powietrza.

Kominek to nie tylko ogrzewanie

Decydując się na kominek powinniśmy wziąć pod uwagę kilka jego funkcji. Wkłady mają bowiem różne kształty, rozmiary i wzory, a zatem spełniają różne funkcje estetyczne.

Znaczenie ma też typ kominka - może być wbudowany w ścianę lub wolnostojący. Przed zakupem urządzenia musimy upewnić się jaki typ instalacji jest możliwy, czy wymaga uzyskania zezwoleń, czy konstrukcja pieca spełnia wymagania wspólnoty.

Podstawową funkcją kominka jest ogrzewanie powietrza. W przypadku domu może służyć do ogrzewania wszystkich pomieszczeń, w przypadku mieszkania taka możliwość użytkowania kominka jest znacznie bardziej ograniczona. Możemy mieć jednak pewność, że da ciepło w miejscu instalacji, czyli salonie.

Kominek na co dzień lub "od święta"

Wkład kominkowy może być też wykorzystany jako uzupełnienie - do dogrzewania powietrza, gdy chcemy obniżyć rachunki za ogrzewanie, albo gdy ono jeszcze nie działa - sezon grzewczy rozpoczyna się bowiem dopiero w październiku, albo wtedy, gdy długo utrzymuje się niska temperatura powietrza.

Kominki z płaszczem wodnym

Ogrzewanie za pomocą kominka jest możliwe, jeśli zastosujemy kominek z płaszczem wodnym. Posiada on dodatkowe ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Gdy zostaje ogrzana ciepłem paleniska, może zostać dostarczona do tradycyjnych kaloryferów. Zaleta takiego rozwiązania jest oczywista - ciepło jest nie tylko w głównym pomieszczeniu.

Wada? Montaż urządzenia z płaszczem wodnym jest trudniejszy, a koszt całej instalacji z pewnością wyższy. Jest to jednak świetny sposób, by do maksimum wykorzystać palenisko, źródło ciepła tego rodzaju z pewnością nie będzie jednak należeć do efektywnych. Przy silnych mrozach uzyskanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu może wymagać dużo "paliwa", takiego jak drewno, nawet jeśli posłużymy się modelem z płaszczem wodnym. Zastosowanie tego urządzenia powinno być możliwe tam, gdzie wcześniej używane były piece.

Kominki na prąd i biokominki

Biokominek to rozwiązanie będące alternatywą. Mają zaletę tradycyjnych, bo pozwalają cieszyć się ogniem i jego ciepłem. Podobnie jak zwykłe kominki mogą być wolnostojące lub zabudowane.

Wielka zaleta tego rodzaju kominków to brak konieczności składowania paliwa niska emisja CO2. Dzięki temu w pomieszczeniu nie zrobi się duszno. W przypadku tego typu urządzeń mamy na rynku różnego rodzaju obudowy, które łatwiej dobrać do stylu wnętrza, rodzaju pomieszczenia. Oferty w sklepach internetowych i stacjonarnych powinny spełnić wymagania każdego. Biokominki są bowiem niezwykle popularne, najczęściej dostępne są urządzenia wolnostojące, które ustawić można w różnych częściach mieszkania czy domu.

Podnieś temperaturę powietrza i ciesz oczy. Kup kominek

W przypadku wszystkich kominków kluczowe jest bezpieczeństwo. Bez względu, na jakiego to typu urządzenie wybierzemy, musimy pamiętać, że źródło ciepła i światła może być też źródłem... pożaru. Konieczne jest też skuteczne odprowadzenie spalin. Bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu kominka wymaga też, by dostęp do paliwa był zawsze kontrolowany. Kłopoty nieostrożnym użytkownikom mogą sprawiać nie tylko tradycyjne kominki na drewno, ale i biokominki.

Nowoczesne kominki to także kominki zasilane energią elektryczną. Nie ma tu ognia, ani ciepła, a jedynie zmyślnie wykorzystane diody LED. W tym wypadku trudno mówić o ogrzewaniu pomieszczenia czy domu, ale stosowanie tego typu kominków z pewnością może poprawić nastrój.

Z punktu widzenia architektury wnętrz kominki są rozwiązaniem trudnym do zastosowania, każdy właściciel mieszkania lub domu z pewnością marzy o to, by ciepło pochodziło ze źródła, które cieszy też oko.

Rozwiązanie to ma jednak swoje wymagania - często na drewno wymaga wręcz osobnego pomieszczenia, najczęściej piwnicy, potrzebny jest też odpowiedni przepływ powietrza. Ciepła, które daje kominek, często nie zaznamy jednak dzięki innym sposobom ogrzewania.

Warto o tym pamiętać sprawdzając w sieci dostępne oferty na kominki, biokominki, czy kominki elektryczne. Alternatywą dla rozwiązania mogą być bardziej tradycyjne piece, ale one z pewnością nie pozwolą nam w tak wyjątkowy sposób cieszyć się żywym ogniem. Kominek jest w tym wypadku niezastąpiony.