Kolorowe płytki do kuchni — czy to dobry pomysł?

Atrakcyjne, nowoczesne aranżacje kuchennej przestrzeni to zabawa zarówno formą, jak i barwą. Nawet w minimalistycznych wnętrzach używane są ciekawe wzory i elementy w odważnych kolorach, które zaskakują tych, którzy kuchnię odwiedzają. Nietypowe barwy wprowadza się do kuchni poprzez kolorowe fronty kuchenne, dodatki, ale również przez ułożenie na ścianach kolorowych płytek.

Piękne, kolorowe płytki do kuchni zdecydowanie potrafią ożywić wnętrze i nadać mu nietypowego, nowoczesnego designu. Pojawiają się nie tylko w nowoczesnych aranżacjach, ale też w klasycznych rozwiązaniach i kuchniach aranżowanych w różnych stylach wnętrzarskich. Ładnie wkomponowane w przestrzeń kolorowe płytki do kuchni mogą stać się ciekawym elementem. Zobacz, co warto wiedzieć przed przystąpieniem do ich układania w kuchni.

 

Dlaczego warto wybrać kolorowe kafelki kuchenne?

 

Kolorowe kafelki kuchenne niezaprzeczalnie wprowadzą coś nietypowego do atmosfery kuchennego pomieszczenia. Płytki kuchenne w odważnych barwach ożywią pomieszczenie i sprawią, że aranżacja będzie ukazywać charakter mieszkańców domu. Odważne kolory, wprowadzone do aranżacji, mogą być zaledwie delikatnymi detalami lub mieć nieco większy wpływ na widok wnętrza.

 

Warto zdecydować się na kolorowe płytki kuchenne. Pięknie wybarwione kafle kuchenne ożywią aranżację i nadadzą jej wyjątkowego charakteru. To sposób na ukazanie swojej indywidualności i na stworzenie wnętrza, które zachwyci niejedną osobę.

 

Wyjątkowe właściwości płytek ceramicznych

 

Ciekawe płytki podłogowe i płytki ścienne mogą zmienić wygląd każdej kuchni. Dodatkowo produkty te świetnie sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Są odporne na działanie wilgoci, a zabrudzenia łatwo z nich usunąć, zatem całą kuchnię o wiele prościej będzie utrzymać w czystości. To doskonałe rozwiązanie na ścianę i podłogę kuchni, gdzie zawsze coś może się rozlać, rozchlapać lub rozsypać.

 

Podczas zakupu pamiętaj, by płytki podłogowe były produktami z odpowiednią antypoślizgowością, co zapewni bezpieczeństwo użytkownikom wnętrz. Bezpieczna, wygodna, funkcjonalna i estetyczna kuchnia to pomieszczenie, które łatwo utrzymać w czystości, a które jest praktyczne i przytulne. O takim połączeniu cech marzy wielu, a płytki umożliwiają stworzenie właśnie takiego pokoju.

domiporta
Dekor Esperanza Black 30/60
Sprawdź
domiporta
Merteak honey 60/17,5
Sprawdź

Gdzie sprawdzą się kolorowe płytki kuchenne?

 

Kolorowe płytki kuchenne to opcja idealna do kuchni urządzonej w odważnym stylu wnętrzarskim, ale dobrze też sprawdzą się w bardziej stonowanych realizacjach wtedy, gdy kolory płytek będą delikatniejsze. Kolorowe mogą być zarówno płytki ścienne kuchenne, jak i płytki podłogowe. Nowoczesne płytki ceramiczne Merkury Market w takich aranżacjach sprawdzą się idealnie!

 

Barwne płytki do kuchni w nowoczesnej kuchni

 

Nowoczesne wnętrza to szeroka gama aranżacyjnych pomysłów i inspiracji, którą trudno określić zaledwie kilkoma słowami. Znajdują się tutaj zarówno bardzo surowe, minimalistyczne wnętrza, jak i aranżacje bogate, przesycone detalami, kolorami, wzorami i formami. Do obu tych wersji kolorowe płytki mogą ładnie się dopasować.

 

W minimalistycznych wnętrzach barwne kafelki kuchenne mogą pojawić się w formie delikatnych detali, które ożywią nieco aranżację. Będzie to stonowane i bezpieczne rozwiązanie, które nie zaburzy jednocześnie minimalizmu przez mnogość wzorów i barw.

 

Z kolei wzorzyste, bardzo intensywne w swoich odcieniach płytki do kuchni sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach art deco lub po art. Zastosować możesz zarówno atrakcyjne płytki podłogowe, jak i ścienne do kuchni. Nowoczesne płytki swoim wyglądem mogą nawiązywać do różnych stylów wnętrzarskich, warto zatem poszukać takich, które idealnie odzwierciedlą charakter, jaki chce się uzyskać w pomieszczeniu.

Kolorowe płytki do kuchni tradycyjnej

 

Nieco bardziej klasyczne aranżacje to również dobre miejsce dla kolorowych płytek kuchennych. Tutaj sprawdzą się zarówno nieduże kafelki w ładnych odcieniach, jak i barwne, ale stonowane płytki do kuchni w dużym formacie. Płytki ceramiczne to opcja do aranżacji ciekawej kuchni, gdzie króluje styl vintage, skandynawski, retro, wiejski lub angielski.

 

Płytki do kuchni w ciemnej wersji można układać jako płytki podłogowe — stworzą one wtedy ciekawe tło dla reszty elementów kompozycji. Dobrze jest wykorzystać ciemne płytki drewnopodobne. Ciemniejsze wersje płytek umieszczaj tylko w kuchniach, które są nieco większe. W małych wnętrzach ciemne płytki kuchenne nie będą najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą optycznie zmniejszać przestrzeń.

 

Jakie kolory łączyć ze sobą w nowoczesnej kuchni?

 

Wzorzyste płytki podłogowe tworzą ciekawe tło, ale są też mocnym akcentem, w takiej aranżacji stosuje się zatem bardziej stonowane formy i kolory wyposażenia tak, by całość nie była zbyt bogata i kiczowata. Ta zasada, logicznego umiaru i smaku, dotyczy wszystkich elementów aranżacji niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest wnętrze.

 

Jeśli zatem stosujesz odważne i jaskrawe kolory płytek, stonuj aranżację innymi elementami. Mniej wyraziste barwy będą za to idealnym tłem dla bardziej nieoczywistych elementów wyposażenia (np. czarnego AGD).

 

Nowoczesne płytki podłogowe i ścienne pozwolą urządzić kuchnie tak, by pomieszczenia były wyjątkowe i atrakcyjne. Ciekawe wzory i kolory ożywią aranżację, ale by uzyskać wyjątkowy efekt, nie musisz układać kolorowych płytek na całej powierzchni ścian i na całej podłodze — czasami dla uzyskania odpowiedniego efektu wystarczą dobrze zaprojektowane detale.

Kolor jako dekoracyjny akcent

 

Ścianę w kuchni warto czasami podzielić na części i kolorowe płytki umieścić tylko w jednym pasie (pionowym lub poziomym) lub zdecydować się na wykończenie jedynie jednej ściany w kuchni w taki sposób. Ciekawie będzie to wyglądało w stylu retro lub rustykalnym. Pozostałe powierzchnie można pomalować na biało lub zastosować białe płytki ścienne i np. drewnopodobne płytki podłogowe o jasnym odcieniu. Kolor będzie wtedy atrakcyjnym detalem, nie będzie jednak nieprzyjemnie dominował we wnętrzu.

Gdzie sprawdzą się dekory do kuchni?

 

Kolorowe płytki do kuchni to także takie produkty, które mają narysowaną na swojej powierzchni ciekawą grafikę. Do kuchennych pomieszczeń płytki dekoracyjne wprowadzane są niezwykle często zwłaszcza do bardziej tradycyjnych, klasycznych rozwiązań. te kuchenne zwykle zawierają grafikę z owocami, jedzeniem lub kwiatami i doskonale nadają się na ściany kuchni w stylu wiejskim, vintage lub retro.

 

Bardziej nowoczesne płytki dekoracyjne mogą ozdobić ścianę w modnym wnętrzu. Te modele mają zwykle geometryczne wzory i bardziej minimalistyczne grafiki.