Kolejna stolica chce odebrać budynki Rosjanom. Czesi zawalczą o 42 nieruchomości

Kilka dni temu Polscy urzędnicy odebrali nieruchomości, które do tej pory należały do Rosjan. Budynek nieczynnej szkoły był kolejnym takim przypadkiem, a przykład z działań Polski chcą brać np. Szwedzi. Ale to Czesi mogą się już niedługo wykazać największą stanowczością. Federacja Rosyjska dysponuje w Czechach aż 42 nieruchomościami, większość zajmuje bezprawnie. 

Osiedle Szpiegowo, ośrodek wczasowy nad Zegrzem, a teraz budynek byłej szkoły. To wszystko nieruchomości, które Rosjanie nielegalnie okupowali na terenie Polski przez lata. Miejsca te nie miały statusu placówek dyplomatycznych, a jednocześnie nie chciano ich opuścić. Czesi mają identyczny problem. 

Sześciu dyplomatów na 42 nieruchomości

Jak donosi serwis gospodarka.dziennik.pl, w ambasadzie Federacji Rosyjskiej pracuje obecnie sześciu dyplomatów, natomiast placówka ta dysponuje aż 42 nieruchomościami. Są to między innymi wille w luksusowych dzielnicach Pragi. Jak donoszą dziennikarze, jedynie sześć z nich wykorzystywane jest do zadań dyplomatycznych. 

Pozostałe nieruchomości służą do nielegalnej działalności gospodarczej, a sami właściciele nie płacą za nie podatków, czynszów i innych opłat. To najczęściej budynki i grunty zajęte za czasów działalności reżimu komunistycznego, a według wyliczeń czeskiego MSZ nieruchomości te zajmują aż 92 tysiące metrów kwadratowych. Czesi mówią "dość". 

 

 

Czesi mają dość

Kroplą, która przelała czarę goryczy, jest fakt, że choć Rosjanie nie uiszczają opłat za posiadane nieruchomości, to nie mają skrupułów, by podnajmować te przestrzenie prywatnym osobom za pieniądze. Taką informację przedstawił w zeszłym roku zastępca MSZ Czech Martin Dvorak. 

 

Drugim powodem jest niewielka liczba rosyjskich dyplomatów. Jest ich zaledwie sześciu, więc tak duża liczba obiektów jest niezasadna i Czesi planują zrewidować stosunki własnościowe tych nieruchomości. Urzędnicy, podobnie jak parę lat temu ich polscy odpowiednicy, planują wystąpić do Rosji o zapłacenie zaległych podatków od "nieuzasadnionego wzbogacenia się". 

Czesi planują również unieważnić uchwały dotyczące nieruchomości zawartych za czasów istnienia Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, dzięki którym przekazano pod zarząd rosyjski nieodpłatnie prawa własności do wybranych nieruchomości. Takie próby już w Czechach się pojawiały, ale ze względu na działania odwetowe Federacji Rosyjskiej się na to nie zdecydowano. Zdaniem urzędników Rosjanie mogliby odpowiedzieć zabraniem należącego do Czech tzw. Domu Czeskiego, nieruchomości znajdującej się w centrum Moskwy. 

 

Zdjęcie główne: Ambasada Federacji Rosyjskiej w Pradze / wikipedia / Krokodyl