Jest szansa na krótsze kolejki w sądach. Notariusze zyskają nowe uprawniania

Na założenie nowej księgi wieczystej trzeba czekać nawet rok, nic więc dziwnego, że rządzący szukają pomysłu, jak cały proces przyśpieszyć. Nowym rozwiązaniem miałoby być nadanie specjalnych uprawnień notariuszom, którzy mieliby dokonywać wpisów w księgach wieczystych. Odciążyłoby to sądowych referendarzy. Projekt ustawy ma trafić we wrześniu do Sejmu. 

Jeszcze pięć lat temu czas oczekiwania na założenie księgi wieczystej wynosił ok. miesiąca. Obecnie jest to nawet rok. Głównym powodem jest zbyt mała liczba referendarzy, którzy obłożeni pracą nie wyrabiają się z wpisami do Ksiąg Wieczystych na bieżąco. Według nowego pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości, część ich zadań mieliby przejąć notariusze.   

Ruszy proces legislacyjny

Pierwotny pomysł dotyczący tej kwestii pojawił się w mediach już w styczniu br., ale dopiero teraz resort sprawiedliwości potwierdził, że faktycznie toczone są prace dotyczące takiej zmiany. Co więcej, pierwszy projekt ustawy miałby zostać przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów jeszcze w tym tygodniu. Takie informacje przekazał mediom Marcin Wachoł, wiceminister sprawiedliwości. 

 

We wrześniu projekt ustawy miałby trafić już do Sejmu,  a ustawa mogłaby zostać uchwalona już na październikowym posiedzeniu. Zgodnie z projektem notariusze uzyskaliby prawo wpisów w księgach wieczystych własności nieruchomości związanych z ustanowieniem odrębnej własności oraz wpisaniem hipoteki.

Co ciekawe, eksperci zapoznający się z pomysłem, zaproponowali również kolejne ułatwienie. Ustawa jednocześnie miałaby rozszerzać uprawnienia notariuszy i przekazać im dostęp do systemu teleinformatycznego, by poprawić jakość statystyk dotyczących rynku nieruchomości. Obecnie dane dotyczące cen transakcyjnych są publikowane przez NBP jedynie raz na kwartał i ze sporym opóźnieniem. Eksperci zwracają uwagę, że np. na rynku amerykańskim takie dane spływają co tydzień, co zdecydowanie ułatwia np. bieżące wyceny nieruchomości.  

 

Pojawiły się też wątpliwości

Przyśpieszenie zakładania ksiąg wieczystych, ich szybsza aktualizacja czy usprawnienie zbierania ogólnopolskich statystyk byłoby ogromnym ułatwieniem nie tylko dla ekonomistów, ale również dla zwykłego Kowalskiego. 

 

Przeciwni tym pomysłom są jednak sami referendarze, których to pracę miałoby to odciążyć. Zwracają uwagę, że notariusze nie dysponują dostateczną wiedzą i doświadczeniem. A prostowanie wynikających z tego błędów będzie zajmowało jeszcze więcej czasu niż obecnie. 

 

Zdjęcie główne: Sąd Rejonowy w Kaliszu / wikipedia / Dawid Galus