Jeden z najbogatszych ludzi na świecie kupił włoski pałac

Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, niedawno nabył malowniczy zamek położony na Riwierze Włoskiej - w miejscowości Portofino. Ta historyczna posiadłość, sięgająca czasów rzymskich, ma potencjał do przekształcenia w hotel. To kolejna nieruchomość, która wzbogaciła kolekcję współzałożyciela Microsoftu. 

XIX-wieczny zamek, znany jako Castello Portofino lub Castello Brown, znajduje się na wybrzeżu Ligurii, w północnych Włoszech. Usytuowany na klifie, z widokiem na Morze Liguryjskie, zamek jest oddalony zaledwie pół godziny jazdy samochodem od Genui.

 

Gates zakupił posiadłość od genueńskiego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego za pośrednictwem swojej sieci hotelowej Four Seasons, którą włada wraz z saudyjskim księciem Al-Walidem bin Talalem Al Saudem poprzez fundusz inwestycyjny Gatesa - donosi Business Insider.

 

Choć dokładna wartość transakcji nie została ujawniona, włoskie media spekulują, że mogła wynosić od 50 do 60 milionów dolarów. 
 

Wielki pałac w wielkiej cenie

Zamek o powierzchni 1200 metrów kwadratowych składa się z 12 niewielkich apartamentów z prywatnymi łazienkami.
 

Włoskie media podnoszą także argumenty przeciwko przekształceniu zamku w hotel. Burmistrz Portofino, Matteo Vicava, w wywiadzie dla "Corriere della Sera", stwierdził, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje wykorzystanie nieruchomości do celów mieszkalnych, co uniemożliwia jej przekształcenie w hotel. Zdaniem samorządowca Bill Gates jest tego świadomy.

Władze się cieszą

 - Cieszymy się, że tak ważna postać interesuje się Portofino, ale prawo musi być przestrzegane przez wszystkich - mówi przedstawiciel lokalnych władz.

 

Burmistrz dodaje również, że według jego informacji Gates zakupił zamek do użytku prywatnego.

 

Innym zauważalnym elementem architektonicznym jest Kościół Świętego Martyna, który jest jednym z najstarszych budynków w Portofino. Budowla lokalizowana jest na placu w centrum miasta. Według znawców architektury zachwyca swoją prostotą i pięknym widokiem na port.

 

Położenie Portofino sprawia, że jest to także doskonałe miejsce dla miłośników natury. Otoczone wzgórzami i lasami, miasteczko oferuje wiele możliwości na spacery i wędrówki po malowniczych ścieżkach. Jedną z najpopularniejszych tras jest szlak do San Fruttuoso, gdzie można podziwiać urokliwą opuszczoną opactwo benedyktyńskie, otoczone turkusowymi wodami.

 

Portofino jest również znane jako popularne miejsce spotkań dla osób zamożnych i sławnych. Jego luksusowe sklepy, ekskluzywne restauracje i eleganckie jachty tworzą atmosferę luksusu i prestiżu, dlatego zainteresowanie miejscowością Billa Gatesa nie dziwi.

 

Fot. Omar Helal (Pexels)