Jakie wybrać zadaszenie tarasu?

Zadaszenie tarasu można zrealizować na kilka sposobów. Rodzajów tego typu konstrukcji jest wiele, a wybór konkretnego zależy od naszego budżetu, preferencji i możliwości technicznej.

Dobrze wykorzystany taras pełni nie tylko rolę estetyczną, ale i funkcjonalną, pozwalając nam się relaksować. Jaki rodzaj osłony tarasu wybrać, by słońce nie przeszkadzało nam w relaksie? Zastosować możemy zarówno tradycyjny dach, jak i konstrukcję z poliwęglanu, metalu, drewna. Wybierając zadaszenie warto dobrać je do charakteru domu, wtedy łatwiej będzie nam ocenić, czy sięgną po pergole, elementy z poliwęglanu, czy inne rozwiązanie.

Zadaszenie tarasu skrawkiem materiału. Skutecznie blokuje promienie słoneczne

Możliwe, że nad tarasem wystarczy zamontować żagiel, moskitierę, kotarę - kawałek materiału może być wystarczającym, a jednocześnie całkiem interesującym rozwiązaniem architektonicznym. Nawiązuje bowiem stylem do architektury południowej czy kolonialnej.

Przy wyborze tego typu zadaszenia warto jednak zwrócić uwagę na grubość i rodzaj materiału - polska aura wymaga konstrukcji solidnej i wodoodpornej. Problemem może jednak okazać się woda, a przede wszystkim śnieg.

Zadaszenie tarasu z materiału, aluminium. A może z poliwęglanu?

Materiały użyte do tego typu zadaszenia muszą być więc wyjątkowo odporne, zadaszenie tarasu łatwo może bowiem ulec zniszczeniu.

Sposobów na odpoczynek w estetycznych warunkach jest na szczęście więcej. Zadaszenie tarasowe można uzyskać również dzięki markizie. Wyposażona w odpowiedni mechanizm może stanowić skuteczną osłonę tarasu, nawet gdy będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. 

Zalety? Łatwo dobrać odpowiedni kolor, markizy są bowiem niezwykle popularne. Markiza, przez to, że może być odpowiednio zwijana, może być dostosowana do kąta padania światła. Z takim zadaszeniem możemy spotkać się w wielu nowoczesnych domach. 

Decydując się zadaszyć taras, możemy też zastosować funkcjonalny parasol. Stelaż wykonany z drewna lub metalu (np. aluminium, w tym malowane proszkowo), będzie odpowiednią podporą dla osłonięcia budynku przed słońcem. Konstrukcja ma swoje zalety - pozwala spłynąć wodzie opadowej, jest też odporna na silne wiatry. 

Projektując zadaszenie tarasu warto wziąć pod uwagę rozwiązanie, które oddzieli nas od wschodzącego lub zachodzącego - ścianki boczne powinny idealnie spełnić swoją rolę. Dostępne są tu rozwiązania różnego rodzaju  - materiałowe, bambusowe, szklane, drewniane. 

Taras, na którym odpoczniesz. Rodzaje zadaszenia

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest poliwęglan. Poliwęglanowe konstrukcje są przede wszystkim lekkie, a przez to łatwe w montażu. Zaletą jest też odporność mechaniczna, którą przewyższyć może chyba tylko aluminium.

Nowoczesne zadaszenie budynku wykorzystuje też inne rozwiązania, które nie wydają się oczywiste - szkło. To zaskakujący rodzaj zadaszeń, szklane tarasy są jednak coraz bardziej popularne wśród klientów biur architektonicznych. Zadaszenie tarasu w ten sposób przyniesie efekty zbliżone do zadaszenia szkłem. Aluminiowe zadaszenie tarasu z pewnością da nam z kolei większą elastyczność przy projektowaniu.

Zatrzyma słońce, zatrzyma wodę. Taras z dachem

Dodatkowe cechy, które powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość zadaszenia tarasów, to by nie blokować światła całkowicie. Musimy też wybrać takie rozwiązanie, które sprawi się w przypadku silnego deszczu - opady atmosferyczne w Polsce są bowiem coraz bardziej intensywne, a ciężar wody musi uwzględniać konstrukcja. 

Innym rozwiązaniem, które stanowi idealne zadaszenie tarasu jest elegancka pergola. Do zadaszenia tarasu nadaje się w sposób idealny, bo do osłony wykorzystuje roślinność. Zadaszenia Tarasowe wykonane z użyciem pnączy dodatkowo obniżają temperaturę, poprawiają wilgotność, mają też wyjątkowy atut estetyczny. Zalety posiadania pergoli są zatem bezsprzeczne. 

Marzysz o dachu na tarasie? Sprawdź, jakie zadaszenie wybrać

Zadaszenie tarasu musi spełniać jeden kluczowy warunek. Musi być odporne na burze i porywiste wiatry. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko, gdy sami korzystamy z tarasu, ale gdy nie ma nas w domu. Zadaszenie tarasu może bowiem zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie dla naszych sąsiadów w wietrzne dni. 

Zadaszenie tarasu można też uzyskać decydując się na stylowy daszek. To rozwiązanie nowoczesne, ale w tym wypadku z pewnością wzrośnie cena. Dach może bowiem kosztować nawet 1000 zł za metr kwadratowyc - to jeden z najdroższych rodzajów zadaszeń. 

Przeciwdziałanie nadmiernemu nasłonecznieniu budynku będzie miało coraz większe znaczenie w obliczu zmian klimatycznych, które skutkują nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi. Warto więc śledzić najnowsze rozwiązania w tej tematyce, wietrznych i upalnych dni z pewnością będzie bowiem przybywać.  

Bez tarasu nie ma odpoczynku. Osłoń się od światła

Tarasowa przestrzeń, podobnie jak przydomowy ogród, podniosą też wartość naszej nieruchomości, to kolejny sposób, by osiągnęła większą wysokość. Zadaszenie tarasu jest więc z pewnością warte nawet dużych inwestycji.

Zanim odwiedzimy sklep i zdecydujemy się na rodzaj zadaszenia tarasu, warto przejrzeć gotowe realizacje architektoniczne. W sieci dostępne są zdjęcia, które pozwolą nam zrozumieć, jak istotne w naszym przypadku mogą być detale, takie jak rodzaj materiału użyty na dachu, wymiar samego tarasu, możliwe sposoby montowania zadaszenia tarasu.