Jakie działania podejmują deweloperzy, aby chronić środowisko?

Współczesne budownictwo udowadnia, że można realizować nowe osiedla z wykorzystaniem proekologicznych rozwiązań. Przyjrzyjmy się zatem trzem przykładowym zielonym inwestycjom.

Zmiany klimatu zachodzące na naszych oczach, kryzys energetyczny i wzrastająca świadomość nabywców nieruchomości przyczyniają się do tego, że ekologiczne budownictwo staje się koniecznością. Użytkownicy takich domów i mieszkań mogą cieszyć się pełnym komfortem życia (zapewnia to m.in. optymalna temperatura, właściwa wentylacja czy wystarczająca ilość światła). Poza tym, dzięki odpowiednim technologiom i systemom zapłacą niższe rachunki za eksploatację lokali. Z drugiej zaś strony zastosowanie przez deweloperów najpierw przemyślanych koncepcji projektowych, a potem odpowiednich materiałów budowlanych pozwala na znaczną redukcję kosztów energii, aby powstała tego typu inwestycja.

Długoterminowy cel klimatyczny

Grupa Skanska do 2045 roku planuje osiągnąć zerową emisyjność gazów cieplarnianych, dlatego też z każdym rokiem dąży do tego, aby ograniczać negatywny wpływ na środowisko. Tworząc miejsca do mieszkania, myśli o tym w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat, pamiętając, że największa emisyjność dotyczy już gotowego, zamieszkałego budynku – przede wszystkim z tytułu jego energochłonności. Aby osiągnąć te cele, trzeba uwzględnić to już na początku procesu inwestycyjnego.

 

Potwierdza to Artur Łeszczyński, menadżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska i wyjaśnia, że inwestycje Grupy wyposażone są w różnorodne ekologiczne rozwiązania, m.in. panele fotowoltaiczne, czujniki ruchu w częściach wspólnych, sterujące oświetleniem czy też standard automatyki mieszkaniowej skoncentrowany na zarządzaniu zużyciem energii – cieplnej i elektrycznej. To wszystko podnosi efektywność energetyczną budynków.

– Przykładem projektu, który został stworzony z myślą o środowisku, jest Jaśminowy Mokotów V, którego budowa jest zasilana energią w 100 proc. pochodzącą ze źródeł odnawialnych i powstaje w zgodzie z zasadami zrównoważonego ekologicznie budownictwa. W inwestycji zastosujemy np.: system odzysku wody opadowej, wyższą izolacyjność przegród i energooszczędne oświetlenie. Dużym udogodnieniem będzie znajdujący się w standardzie wspomniany już, system automatyki mieszkaniowej pozwalający na monitoring i redukcję zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej z poziomu aplikacji w smartfonie. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli również zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie – dodaje ekspert.

Poszanowane natury i kontekstu miejsca

Z Barometru „Dobrze mieszkać” opublikowanego w 2021 roku przez wrocławskiego dewelopera Archicom wynika, że 48% mieszkańców docenia obecność parku w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

– Bliskość zieleni odgrywa dziś ważną rolę, więc dokładamy starań, aby nasze osiedla umożliwiały aktywny wypoczynek na łonie natury. Bogata infrastruktura sportowo-rekreacyjna to m.in. boiska, ogródki społeczne, ale także kajakownia, np. w osiedlu Olimpia Port nad Odrą we Wrocławiu – przekonuje Klementyna Sobieraj, dyrektor ds. marketingu w Archicom.

Deweloper ten promuje także ekomobilność, dlatego na jego osiedlach zbudowano 1762 m ścieżek rowerowych oraz rowerownie. Koncepcja miast 15-minutowych, której są wierni, pozwala również mieszkańcom ograniczyć podróże, a tym samym emisje CO2. W każdym projekcie uwzględniane są energooszczędne rozwiązania oświetleniowe oraz czujniki ruchu i zmierzchu, co pozwala zmniejszyć koszty użytkowania nieruchomości. Jednocześnie przestawiane są mieszkańcom wskazówki, jak mogą ograniczyć zużycie energii w swoich mieszkaniach.

 

Ciekawą inicjatywą jest też Ubraniomat, czyli urządzenie umożliwiające ponowne wprowadzenie do obiegu ubrań, które nie są nam już potrzebne.

 

Potrzebę uruchomienia takiego rozwiązania wynikła m.in. z drugiej edycji Barometru „Odpowiedzialnie mieszkać”.

 

– Publikacja wskazała, że 49% z nas chętnie korzystałoby na osiedlu z miejsca wymiany przedmiotów z innymi mieszkańcami, jeśli mieliby taką możliwość, co udowadnia, że chcemy dawać swoim rzeczom drugie życie – dodaje ekspertka.

 

Aby wspierać gospodarkę cyrkularną Ubraniomat, pojawił się we wspomnianej już wcześniej inwestycji Olimpia Port.

Energia, woda, powietrze i społeczność

W Konstancinie-Jeziornie powstanie miasteczko Gaia Park, które będzie charakteryzować zróżnicowana zabudowa: wielorodzinna, jednorodzinna, bliźniacza, częściowo szeregowa i atrialna. W projekcie tej inwestycji firmy Profbud dużo uwagi poświęcono umożliwieniu mieszkańcom jak najpełniejszego kontaktu z naturą, zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań przyjaznych dla środowiska, a także zadbaniu o dogodną komunikację.

 

– Koncepcję miasteczka oparliśmy na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Badania pokazują, że zrównoważony rozwój, wpływ budynku na środowisko i jego efektywność energetyczna, są coraz ważniejsze dla wielu ludzi – zwłaszcza młodszych pokoleń. Zaczyna się to też przekładać na najważniejsze decyzje życiowe, w tym zakup domu – wyjaśnił Paweł Malinowski, prezes zarządu Profbud.

Troskę o pierwszy z filarów jakim jest energia, zapewnią gruntowe pompy ciepła, wykorzystujące ziemię jako magazyn energii. Umożliwi to grzanie i chłodzenie domu przez ogrzewanie podłogowe o niskich parametrach energetycznych. O jakość powietrza, drugiego z filarów koncepcji osiedla, zadba system rekuperacji, pomagający regulować wilgotność powietrza i zmniejszający prawdopodobieństwo rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Energia do tych rozwiązań będzie produkowana we własnej elektrowni wiatrowo-fotowoltaicznej zlokalizowanej w Polsce, dostarczając przez 20 lat darmowy prąd do domów. Da to mieszkańcom gwarancję dostawy zielonej energii i rachunki za zużycie bliskie zeru.

 

Szacunek do zasobów wodnych będzie na terenie inwestycji widoczny m.in. przez magazynowanie deszczówki w zbiornikach podziemnych i wykorzystanie jej do podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych czy napełnienia oczek wodnych.