Jaki żyrandol do salonu będzie praktyczny, a jednocześnie stylowy? TOP 5 propozycji!

Szukasz praktycznego, a jednocześnie eleganckiego żyrandola do swojego domu lub mieszkania? Sprawdź, jakie modele są obecnie najpopularniejsze i jak możesz je wkomponować w swoją aranżację. Przedstawiamy TOP 5 stylowych i zarazem funkcjonalnych lamp wiszących!

Tuba – minimalistyczny żyrandol

Żyrandol typu tuba to model jednopunktowy, którego abażur ma kształt długiego, wąskiego walca. Jest smukły i prosty, dzięki czemu dobrze wkomponowuje się w przestrzeń i nie przytłacza pomieszczenia. Ponadto jest łatwy do utrzymania w czystości.

Kształt tuby mocno skupia światło w jednym kierunku, stąd też tego typu lampy wiszące zwykle montuje się nad stołami i wyspami kuchennymi – umożliwia to dobre ich doświetlenie. Gdy potrzeba w pomieszczeniu więcej światła, często stosuje się kilka żyrandoli tub w jednej linii bądź – zamiast kupować wiele oddzielnych lamp – jedną z kilkoma punktami świetlnymi. A jeśli chcesz przełamać nudę, możesz zróżnicować ich długość tak, by żarówki znajdowały się na różnych wysokościach. Przykładowo możesz obniżyć lub podwyższyć tylko środkową lampę, ustawić poziomy schodkowo lub zupełnie chaotycznie. Podobne zabiegi są szczególnie popularne we wnętrzach, które zaprojektowane są w stylu industrialnym.

 

Lampa typu tuba sprawdzi się także w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych i skandynawskich. Można wykorzystać ją również w pomieszczeniach klasycznych i eklektycznych, ponieważ dzięki swojej delikatności, dobrze wpasuje się w niemal każdą przestrzeń.

 

Co ważne, żyrandole w kształcie tuby są szczególnie polecane do wnętrz małych i ciasnych. Wąski abażur nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu nie zmniejsza optycznie danego pomieszczenia.

 

Żyrandol bambusowy 

 

Bambusowe żyrandole mogą być ciasno plecione lub mieć wzór ażurowy. Dzięki temu, że są wykonane z drewna, ocieplają wnętrze i dodają mu przytulności. Doskonale komponują się także z innymi organicznymi elementami wystroju – roślinnością w doniczkach, ratanowymi dywanikami, wiklinowymi koszami, drewnianymi podkładkami, plecionkami, lnianymi zasłonami i makramami.

Taki model lampy wiszącej sprawdzi się zarówno w stylu boho, eklektycznym, rustykalnym, retro, jak i skandynawskim. Świetnie przełamie także chłód nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, sprawiając, że staną się mniej sterylne i bardziej nastrojowe.

 

Dużym atutem ażurowych i plecionych żyrandoli są klimatyczne wzory, jakie po zapaleniu światła rzucają na ściany. Daje to urokliwy efekt, choć nie wszystkim on odpowiada. Może gryźć się np. z ozdobną tapetą lub bogatymi w detale tapicerkami.

Żyrandol z drucianym kloszem

 

Druciane żyrandole swoją popularność zawdzięczają modzie na styl industrialny. Idealnie wpasowują się w inspirowane chłodnymi, fabrycznymi wnętrzami lofty. Dzięki temu, że mają prześwitujące, niepokryte żadnym materiałem klosze, dają dużo światła i nie przytłaczają. Ich lekkość doskonale wpasowuje się także w styl minimalistyczny i skandynawski.

Takie lampy sufitowe są jednocześnie charakterystyczne i proste, dlatego mogą stanowić zarówno punkt centralny nad stołem – skupiając wzrok domowników – jak również niepostrzeżenie wtapiać się w tło. By wyróżnić je spośród otoczenia i sprawić, że będą bardziej wyraziste, można zastosować kontrastowy kolor. Żyrandole tego typu znajdziesz w wielu wariantach – od klasycznego srebra i chromu, przez ekstrawaganckie złoto, elegancką industrialną czerń oraz barwę miedzi, po łagodną biel.

 

Abażury druciane mogą mieć także różne kształty – począwszy od diamentu, poprzez kulę i wielościany, aż po wachlarz i kielich. Występują także w bardziej artystycznych formach art deco, np. przypominających splątane konary drzew, wybuchające gwiazdy i inne misterne konstrukcje.

 

Żyrandol molekularny

 

Żyrandol molekularny to lampa wielopunktowa, która swoim kształtem przypomina właśnie molekułę. Może mieć od kilku do nawet kilkunastu miejsc na żarówki. Zwykle wykorzystuje też okrągłe lub owalne klosze. Łączy w sobie ostrość prostych i wyrazistych linii z delikatnością obłych abażurów.

Taki model świetnie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach loftowych, skandynawskich, minimalistycznych i eklektycznych. Da wnętrzu dużo światła i będzie przyciągał wzrok.

 

Co ważne, można znaleźć także nieco delikatniejsze warianty lamp molekularnych, np. przypominające bańki mydlane, chmury lub grona owoców. Takie oświetlenie doskonale wpasuje się również w styl glamourboho, czy inne romantyczne, kobiece aranżacje.

 

Pierścieniowy abażur

 

Klasyczny okrągły abażur wraca do łask w nieco odświeżonej wersji. Popularne są bardzo cienkie i pierścieniowe lampy tego typu. Nie przytłaczają, a jednocześnie dają dużo światła i równomiernie rozprowadzają je po całym wnętrzu. Świetnie sprawdzają się nie tylko w salonach, ale i gabinetach czy jadalniach.

Abażur o kształcie pierścienia można wykorzystać zarówno w designie industrialnym, minimalistycznym, jak i skandynawskim. Dobrze sprawdzi się też w pomieszczeniach klasycznych, eleganckich oraz nowoczesnych. Bardziej ozdobne, złocone lub wysadzane kryształkami wersje można wykorzystać także w aranżacjach glamour – zachowują wtedy swoją klasę, a jednocześnie dodają wnętrzu odpowiedniego charakteru.