Jak zmienił się rynek wynajmu w Polsce? Tylko co dziesiąte mieszkanie wynajmuje singiel

Osoby, które chcą znaleźć lokatora, powinny wiedzieć, kto w Polsce przede wszystkim szuka tego typu nieruchomości. Kto statystycznie rzecz biorąc najczęściej będzie próbował zamieszkać w naszej własności? 

Polacy do kwestii nieruchomości podchodzą dość tradycyjnie. Większość chce mieć mieszkanie na własność. Liczba osób, które decydują się na najem, stale jednak rośnie. Eksperci przeanalizowali, jak wygląda polski rynek najmu. Jakie są wyniki analiz?

 

Zgodnie z raportem "Rynek wynajmu w Polsce" przeciętny Polak najmujący mieszkanie to osoba będąca w zawiązku. W niemal co drugim przypadku mieszkająca z dzieckiem (lub dziećmi).  Tylko co dziesiąte mieszkanie wynajmuje singiel.  

Elastyczność zaletą najmu. Ale nie tylko

Badanie przeprowadzone przez firmę analityczno-badawczą Zymetria na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich w marcu 2022 roku wśród mieszkańców dużych miast pokazało wiele cech ważnych dla osób najmujących mieszkania, cytowane przez agencję Newseria, daje też odpowiedź na pytanie: A dlaczego nie mieszkanie na kredyt.

Polacy wybierają wynajmowanie mieszkania z kilku powodów. Liczy się swoboda w wyborze miejsca mieszkania, jak i unikanie konieczności zaciągania kredytu, na co wskazało od 23 do 26 proc. ankietowanych. Wynajem ma też inną gigantyczną zaletę - moż zmiany mieszkania w razie potrzeby. Elastyczność jako powód wynajmu wskazało 23 proc. badanych. 

Własność ma zalety

Wynajmowanie mieszkania nie ma samych zalet. Ankietowani odpowiadali też na pytania związane z wadami. 32 proc. ankietowanych wskazało w tym punkcie konieczność uiszczenia kaucji. Wynajmujący (30 proc.) wskazuje na ryzyko związane z ewentualnymi zniszczeniami w mieszkaniu.  Co trzeciej osobie przeszkadza fakt, że mieszkania nie można urządzić po swojemu, według indywidualnych potrzeb i gustów.  

 

Zdaniem autorów badania Analiza najemcy instytucjonalni są zdecydowanie bardziej zadowoleni z lokalizacji mieszkania, przyjazności otoczenia oraz z jego standardu niż najemcy prywatni. W badaniu "Rynek wynajmu w Polsce 2022", przeprowadzonym w marcu 2022 przez firmę analityczno-badawczą Zymetria na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich wzięły udział osoby w wieku od 18 do 50 lat mieszkające w dużych miastach – powyżej 100 tys mieszkańców. Badanie zrealizowane metodą CAWI oraz wywiadami Face to Face objęło łącznie 910 respondentów.

 

W Europie wynajem mieszkania cieszy się dużą popularnością. Średnia wynosi 31 proc. W Polsce po ten sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych sięga zaledwie 4 proc. obywateli.