Jak zabezpieczyć dom podczas urlopu? Wystarczy jedno urządzenie, każdy ma je w szufladzie

Wakacje to czas, w którym złodzieje niestety nie próżnują. Jak więc spędzić urlop, bez martwienia się, co dzieje się w domu? Z pomocą może przyjść nam smartfon, inteligentna wtyczka czy kamera. Najbardziej przezorni stosują rozwiązania smart home. Niezależnie jednak od wybranego sposobu, dobrze jest uprzedzić o wyjeździe sąsiadów lub mieszkającą w pobliżu rodzinę, ale nie warto tym się chwalić w mediach społecznościowych.

 

Według policyjnych statystyk najwięcej kradzieży z włamaniem w 2021 roku zostało stwierdzonych w województwie śląskim (10 370). Najbezpieczniejsze pod tym względem było województwo podkarpackie (1424). Wskaźnik wykrywalności najwyższy był w województwie świętokrzyskim (70 proc.). Najniższą wartość odnotowano dla województwa mazowieckiego (39,9 proc.).

 

Na szczęście Polacy są przezorni i często instalują systemy zabezpieczeń w nowo wybudowanych domach. Według raportu przeprowadzonego w styczniu 2022 roku przez serwis Oferteo.pl (serwis łączący firmy świadczące usługi w różnych kategoriach z potencjalnymi klientami), blisko 70 proc. respondentów zabezpieczyło budynek przed włamaniem. Badanie przeprowadzono na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

 

Własny smartfon jako narzędzie monitoringu

Alfred Security to darmowa aplikacja, która umożliwia wykorzystanie smartfona lub tabletu jako kamery monitoringu. Możemy do tego celu użyć nawet nieco starszego urządzenia. Obraz z jego kamery pozwoli nam na obserwację „na żywo” wybranego pomieszczenia w naszym mieszkaniu na telefonie, który mamy przy sobie. Zaletą tej opcji jest m.in. powiadomienie użytkownika o wykryciu ruchu przez kamerę, zaś wadą nie najwyższa jakość nagrania czy ograniczenia przechowywania materiałów w chmurze.

Symulatory obecności lub inteligentna wtyczka

Innym prostym rozwiązaniem, które nie wiąże się z dużymi kosztami zakupu, jest zamontowanie symulatora włączonego telewizora. Pozory naszej obecności możemy też, uzyskać, stosując czasowy wyłącznik światła.

 

Kolejny wariant to montaż inteligentnej wtyczki. Po umieszczeniu jej w gniazdku i połączeniu z naszą siecią WiFi oraz skonfigurowaniu za pomocą aplikacji na telefonie czy tablecie będziemy zdalnie sterować włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w domu.

Podłączenie inteligentnej kamery

Kamera domowa to urządzenie typu „plug & play”, więc jest gotowa do działania już w kilka minut. Natomiast kamerę zewnętrzną można szybko zamontować w miejsce tradycyjnej instalacji oświetleniowej, bez potrzeby korzystania z usług profesjonalnego montera.

 

Inteligentne urządzenia monitorują posesję oraz wnętrze domu bez przerwy. Kiedy dojdzie do podejrzanej sytuacji, jak np. wtargnięcie nierozpoznanej osoby, kamery zaalarmują użytkownika, wysyłając powiadomienie na smartfon.

 

 

- Dzięki możliwości opcji podglądu „na żywo” przez aplikację mobilną użytkownik może zweryfikować sytuację i w razie potrzeby podjąć działania. Dzięki temu nawet w czasie wakacyjnego wyjazdu dom pozostaje pod pełną kontrolą właścicieli. Nie trzeba się też martwić, że niepotrzebne powiadomienia będą przeszkadzać podczas wypoczynku. Inteligentne kamery rozpoznają osoby zidentyfikowane w aplikacji, więc kiedy w mieszkaniu zjawi się sąsiad, który ma podlewać kwiaty pod nieobecność właścicieli, alarm się nie włączy – wyjaśnia Marie Tranchimand, dyrektor marketingu i komunikacji w firmie Netatmo.

Smart home, czyli bardziej zawansowane metody

Rozwiązania smart home mogą m.in. zarówno symulować obecność domowników, jak i odstraszać potencjalnych intruzów. Takim produktem jest np. centrala sterująca, która łączy zautomatyzowane urządzenia domowe w jeden system. Użytkownicy mogą zaprojektować autorskie scenariusze, według których będą działać ich urządzenia smart home. 

- Dobrym pomysłem jest zaprogramowanie żaluzji fasadowych czy rolet zewnętrznych, aby codziennie otwierały się i zamykały. Warto też do tego dołączyć oświetlenie – zapalające się i gasnące światła – co będzie symulować domowe życie. Dodatkowo, dzięki centrali możemy sterować całym systemem z aplikacji w smartfonie. Zdalnie, w każdej chwili i z dowolnego miejsca możemy sprawdzić stan podłączonych urządzeń w domu. Jeśli coś nas zaniepokoi – np. okaże się, że zapomnieliśmy zamknąć bramę wjazdową na posesję, możemy to zrobić jednym kliknięciem w aplikacji – mówi Maciej Gąszczak, product manager w Somfy Polska.

 

Zdjęcie główne: Nathy dog on Unsplash