Jak wybrać stolik do salonu?

Stolik jest niezbędnym elementem salonu. Dzięki niemu możesz miło spędzić czas z przyjaciółmi lub rodziną, rozkoszując się aromatyczną kawą i domowymi wypiekami. Jak dobrać stolik kawowy do salonu tak, aby pasował do wnętrza i zarazem był funkcjonalny? Istnieje kilka rodzajów stolików – każde z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Najpopularniejszymi wariantami są stoliki kawowe loftowe oraz stoliki kawowe drewniane.

Stoliki kawowe loftowe

Stolik kawowy do salonu najczęściej dopasowywany jest do reszty umeblowania, tak aby razem z nimi tworzył spójną całość. Nie oznacza to jednak, że wszystkie elementy muszą cechować się identyczną linią stylistyczną. Przeciwnie, warto trochę poeksperymentować z aranżacją, aby przełamać monotonię. Istotne jest dopasowanie ławy do sofy, gdyż te dwa meble wypoczynkowe są zazwyczaj usytuowane blisko siebie.

Do jakich wnętrz pasuje stolik loftowy?

Bardzo popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym jest stolik kawowy loftowy. Pasuje on do nowoczesnych wnętrz, gdzie niepowtarzalny wygląd stolika wpasowuje się do praktycznych, prostych dodatków. Najczęściej blat wykonany jest z drewna, a nóżki wykonane są z metalu (np. pomalowanego na czarno) i biegną wzdłuż podłogi. Jednakże są także modele ze szklanymi blatami i innymi wariantami nóżek. Stolik kawowy typu loft z drewna i metalu będzie idealnie współgrał z loftowym lub minimalistycznym wystrojem w salonie. Jeśli dodatkowo wybierzemy model o fantazyjnych nogach wzmocnimy efekt aranżacyjny. Do wnętrz o stylu skandynawskim, gdzie panują naturalne barwy, stonowana kolorystyka oraz proste konstrukcje polecany jest stolik o ciepłej barwie drewna z czarnymi prostymi nóżkami.

Jaki kształt stolika loftowego?

Jaki kształt wybrać, tak aby najefektywniej urządzić pomieszczenie? W sklepach meblowych są oferowane stoliki o różnych kształtach: okrągłym, prostokątnym, kwadratowy czy owalnym. To, jaki kształt wybierzesz będzie zależeć przede wszystkim od sofy, którą posiadasz. Do narożnych kanap sprawdzą się stoliki kawowe prostokątne. Zapewniają one największą powierzchnię użytkową i są uniwersalne pod względem aranżacyjnym. Ostre kształty blatów pasują do nowoczesnych wnętrz. Stoliki kawowe okrągłe są bardziej przyjazne dla dzieci, gdyż nie posiadają ostrych krawędzi. Pasują do bardziej delikatnych wnętrz, a z sofami Chesterfield tworzą zgrany duet. Stoliki o okrągłym kształcie muszą być jednak dopasowane do znajdujących się obok foteli oraz sofy, tak aby w pokoju nie zapanował chaos.

 

Warto przemyśleć zakup stolika z dodatkowym poziomem pod głównym blatem stolika. Jeśli zależy Ci na składowaniu rzeczy pod stolikiem na co dzień, aby po nie sięgać w razie potrzeby, to takie rozwiązanie będzie wspaniałym ułatwieniem dla Ciebie i reszty domowników.

Stoliki drewniane kawowe

Stoliki do salonu drewniane są uniwersalnym wyborem do salonu. Przy jego wyborze musisz zwrócić uwagę na wystrój Twojego pomieszczenia, a także na dopasowanie wymiaru stolika, tak aby współgrał z resztą umeblowania. Musisz pamiętać, że optymalna odległość ławy od pozostałych wypoczynkowych powinna wynosić 45-50 cm.

Do jakich aranżacji pasuje drewniany stolik?

Stoliki drewniane kawowe pasują zarówno do klasycznych wnętrz, jak i do modnych aranżacji w stylu rustykalnym, skandynawskim, boho, scandi i etno. Wynika to z szerokiej gamy palety barw drewna, z których wykonane są drewniane ławy. Możesz sięgnąć po biały stolik do pokoju lub też zdecydować się na naturalne drewno, takie jak dąb, jodła, klon, mahoń, rattan czy ciemną wiśnię. Każdy z tych rodzajów drewna ma swój niepowtarzalny charakter, dlatego trzeba uważnie dobrać drewniany stolik do salonu.

Jakie drewniane stoliki są teraz w modzie?

W modzie są okrągłe stoliki drewniane kawowe, które są pomocniczym meblem w salonie, na którym można postawić kawę lub poczęstunek. Współcześnie stawiamy na naturalne barwy o jasnych odcieniach, które rozświetlają pomieszczenia i stwarzają harmonijną atmosferę. W salonach chętnie goszczą stoliki drewniane o naturalnych barwach wykonane z dębu, sosny. klonu, mahoniu czy wiśni.

 

Do małych pomieszczeń polecane są małe stoliki kawowe, które nie zajmują dużo miejsca. Natomiast do większych wnętrz, na przykład w salonie można pokusić się o nieco większe ławy, tak aby ugościć większą liczbę gości przy sofie.

Stolik drewniany rozkładany

Bardzo praktycznym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz jest stolik kawowy rozkładany. Dzięki niemu w razie potrzeby możesz powiększyć powierzchnię blatu, wyciągając dodatkowy drewniany element stolika. To rozwiązanie określane jest mianem “ławostołu”, gdyż można powiedzieć, że to mebel 2 w 1 – jest zarówno stolikiem kawowym, jak i ławą. “Ławostół” idealnie sprawdzi się w małych i średnich pomieszczeniach.